Informácie o Španielsku


Španielsko - informácie, obyvatelia, nákupy, podnebie, história, víza, zvyklosti...

Dovolenka Španielsko   Last minute Španielsko   Destinácie Španielsko   Fakultatívne výlety
blog o cestovaní - Španielsko

Španielsko - zemepisné informácie, obyvatelia, nákupy, riziká, podnebie


* Zemepisné informácie :

   "svetadiel: Európa
   "Oficiálny názov: Španielske kráľovstvo
   "Hlavné mesto: Madrid
   "Susedné štáty: Portugalsko, Francúzsko, Andora, Maroko
   "Dôležité mestá: Barcelona, Sevilla, Zaragoza, Valencia, Córdoba

* Obyvatelia :
   počet obyv. - 44 395 300 (údaj z roku 2006)
   Počet obyvateľov hlavného mesta: 3,6 mil. (údaj z roku 2005)
Hustota obyvateľstva: 87 obyv. / km2 (údaj z roku 2005)
   Miera nezamestnanosti: 3% (údaj z roku 2006)
   Národnosť: španieli, katalánci, baskovia

* Nákupy :
   mena- Euro (EUR)
   Ceny po prepočte kurzom sú o niečo vyššie ako u nás. Potraviny a ovocie sa oplatí nakúpiť v obchode. Nápoje v reštaurácii alebo v kaviarni sú dva až trikrát drahšie než v obchode.
Obchody sú otvorené prakticky po celý deň. Počas horúceho leta je obvyklé, že počas siesty (t.j. v obedňajších hodinách) sú obchody zatvorené. O to dlhšie sú otvorené večer.
Výmenu valút doporučujeme realizovať v bankách, v slušných hoteloch alebo v zmenárňach. Zmenárne, na rozdiel od bánk, často lákajú turistov na výmenu peňazí bez poplatkov. Kurz je spravidla upravený tak, že výsledná hotovosť zostáva prakticky rovnaká.
Na území Španielska nie je problém s pitnou vodou, ale turistom sa doporučuje nákup prírodných minerálnych vôd, ktorých cena je aj na ostrovoch primeraná.

* Podnebie :
   Podnebie Španielska je v pobrežných oblastiach miernejšie, než v strednej Európe. Zato stred Španielska má podnebie takmer kontinentálne. Napríklad v Kastílii sú zimy studené a letá skutočne horúce.
Španielsko je krajinou protikladov. Severozápad patrí k najvlhkejším oblastiam so zrážkami až 1650 mm. Naopak na juhu Španielska sú oblasti, ktoré sa menia na púšť. Medzi ne patrí napríklad Almeria a Murcia.

* Vstupné a vízové formality :
   nie sú potrebné

* Odporúčané očkovania :
   nie sú potrebné

* Kanárske ostrovy:

* Poloha a obyvateľstvo:
   Súostrovie Kanárske ostrovy tvorí sedem ostrovov sopečného pôvodu, obmývaných Atlantickým oceánom. Ostrovy Gran Canaria, La Palma, Lanzarote, Fuerteven - tura, Tenerife, El Hierro a La Gomera sú od Pyrenejského polostrova vzdialené viac ako 1 100 km, najbližším susedným štátom je Maroko v saharskej Afrike. Napriek tomu, že ostrovy ležia necelých 100 km od Afriky, patrí toto súostrovie Španielsku. Na siedmych hlavných ostrovoch žije viac než 1,6 milióna obyvateľov, z ktorých 83 % obýva ostrovy Grand Canaria a Tenerife. Celková rozloha Kanárskych ostrovov predstavuje 7 447 km2 rozmanitých krajinných typov, počnúc plážami a púštnymi oblasťami a končiac pôsobivými horskými pásmami a zelenými lesmi.

* Klimatické podmienky:
   Kanárske ostrovy sú právom označované za ostrovy večnej jari. Teplý vietor vanúci zo Sahary im zabezpečuje teplé podnebie po celý rok, s priemernou teplotou 18 °C v zime a 24 °C v lete. Najvyššie denné teploty sa v lete ľahko prehupnú cez tridsiatku, ale aj počas dní keď je na pláži horúco, býva vo vyšších nadmorských výškach chladno a snehová pokrývka na vrchole El Teide je jasným signálom, že mať po ruke teplejšie oblečenie je v tejto oblasti nevyhnutnosť.

* Časový posun:
   Na Kanárskych ostrovoch je časový posun –1 hodina oproti nášmu času.

* Osobná bezpečnosť a zdravie :
   Pri ceste do Španielska sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie. V záujme ochrany zdravia sa však odporúča prevencia v podobe dodržiavania určitých hygienických pravidiel. Voda z kohútika je na Kanárskych ostrovoch síce pitná, ale nie moc chutná, keďže ide väčšinou o odsolenú morskú vodu. K priamej konzumácii preto odporúčame užívať balenú vodu z obchodu. V niektorých prípadoch sa tiež môže vyskytnúť tzv. pásmová choroba, ktorá vzniká pri prekročení viacerých časových pásiem, v takom prípade sa odporúča piť dostatok tekutín a jesť striedmo, ľahšie jedlá. Napriek tomu, že slnko a oceán turistov láka, neodporúča sa ich silu a intenzitu podceňovať. Nezabudnite si preto so sebou pribaliť ľahšie oblečenie, opaľovacie krémy, slnečné okuliare, pokrývku hlavy a vyhýbajte sa pobytu na priamom slnku v čase medzi 12:00 a 15:00. Ďalším potenciálnym rizikom môžu byť silné morské vlny a zradné morské prúdy. Vyvarujte sa preto kúpaniu na miestach bez pobrežnej hliadky a tam, kde sa bežne ľudia v mori nekúpu. Rovnako treba byt opatrný v oblastiach s množstvom surfistov a vyznávačov windsurfingu. Zvýšenú opatrnosť sa odporúča dodržiavať aj na miestach so zvýšeným pohybom ľudí, ako prevencia pred rôznymi drobnými krádežami.

* Nákupy:
   Rovnako ako ostatné časti Španielska aj Kanárske ostrovy sa pýšia vlastnými kulinárskymi špecialitami. Mnoho turistov tu nakupuje miestne lahôdky, ako kozí syr, rum, víno, palmový sirup a chutné mojo (hotová omáčka). V poslednej dobe sa stali obľúbeným suvenírom „hrnčekové“ rastlinky, v podobe malých paliem alebo banánovníkov. K často vyhľadávaným suvenírom tiež patria rôzne remeselnícke výrobky, výšivky, čipky, kožený tovar a keramika. K cenovo výhodným artiklom patria aj parfumy, slnečné okuliare a elektronika. Vo veľkých mestách a v okolí prímorských letovísk je sústredených mnoho nákupných centier, rôznych menších obchodíkov a neodmysliteľnou súčasťou sú tiež miestne trhy a bazáre, kde je možné ceny ponúkaného tovaru zjednávať.

Španielsko - na čom si môžete pochutnať


* Čo môžete ochutnať v Španielsku :
   Španielska kuchyňa je pestrá, ale i prekvapivo prostá. Používa veľa rovnakých surovín, ale inak spracovaných, s inými prísadami a kombináciami. Na pobreží prevažujú ryby a šaláty, vo vnútrozemí mäsité pokrmy a husté polievky. Ale i táto charakteristika je značne zjednodušená. Nemožno totiž hovoriť o jednej kuchyni, pretože tu vedľa seba existuje kuchyňa katalánska, baskická, galicijska, kastilska, andaluska a ďalšie. Všade je tradičné časté používanie cesnaku a olivového oleja, miesto ktorého sa v niektorých oblastiach používa pri príprave jedla skôr sádlo. Nikde nechýba ovocie a zelenina, obľúbené sú zemiaky a rajčiny. Všeobecne je Španielsko rozdelené do šiestich základných oblastí. Galicijská kuchyňa je v celom Španielsku asi najznámejšia. Galicijci totiž z nedostatku pracovných príležitostí odchádzali za obživou do iných oblastí a všade, kam prišli, šírili svoje kuchárske umenie. Preto je v krajine toľko galicijských reštaurácií. Veľmi obľúbeným jedlom je pulpo a feira – chobotnice „po trhovsky“. Je to ľudové jedlo, ktoré dostanete nielen v reštauráciách, ale ako naznačuje jeho názov, predovšetkým na trhoch… Tradičnou pochúťkou je la empanada, piroh plnený mäsovou alebo rybacou zmesou s cibuľou. Z plodov mora je najznámejšia vieira, ktorej lastura je symbolom "Cesty svätého Jakuba. Tradičným zákuskom je mandlová tarta de Santiago. Najlepšie galicijske vína sú z oblasti Albarino a Ribeiro. K jedlu sa pije víno z bielych porcelánových kalíškov.
Zdroj – www.idem.sk

Španielsko - história


* História :
   Turisticky zaujímavé sú skalné kresby bizónov v Altamire z doby kamennej. Rovnako pútavé sú megalitické hrobky, ktoré sa nachádzajú predovšetkým na juhu dnešného Španielska. Medzi prvých známych obyvateľov Pyrenejského polostrova sú považovaní Iberovia, ktorí sa tu usadili okolo r. 1600 pred n.l. V 8. storočí prišli na dnešné územie Španielska Mauri. Ich kultúra poznačila vývoj Španielska hlavne v oblasti maurskej architektúry, ktorá sa vyznačuje mozaikou, jemne vyrezávaným kameňom a nádhernými alabastrovými fontánami. Mauri opustili Španielsko až v 15. storočí. V staroveku sa tu odohrávali vojny o Kartágo, rimania vytvorili na území Španielska provinciu Hispánia. Neskôr bol Pyrenejský polostrov pod vplyvom arabskej civilizácie, čo formovalo nielen ekonomiku, ale aj kultúru. Španieli sa stali známymi vďaka moreplavcom, zámorským objavom K. Kolumba. Španielsko získavalo svoju štátnosť znovudobývaním svojho územia. Posilnila sa moc panovníka a Španielsko rástlo na význame. V 18. a 19. storočí Španielsko ekonomicky zaostávalo, oslabila sa jeho pozícia v latinsko-amerických kolóniach. V 20. storočí poznačila dejiny Španielska okrem iného aj občianska vojna. Dnes je Španielsko členom Európskej únie.

Španielsko - výlety, dôležité čísla a odkazy


* Fakultatívne výlety
   Využite širokú ponuku fakultatívnych výletov vďaka ktorej spoznáte Krásy Španielska, nádhernú prírodu, alebo bohatú históriu.

* Zastupiteľské úrady :
   Veľvyslanectvo SR v Madride – Embajada de Eslovaquia Calle Pinar 20, Madrid 280 06
   Tel.: 0034 91/5903 861
          0034 91/5903 861,
   fax: 0034 91/5903 868
   e-mail: mail@embajadaeslovaquia.es
   www.madrid.mfa.sk
   Honorárny konzulát SR v Santa Cruz de Tenerife Calle Jesús María,
   27- bajo, Santa Cruz de Tenerife 280 04 Spain


Zaujímave / dôležité odkazy pre : dovolenka Španielsko:

   Dovolenka Španielsko
   Last minute Španielsko
   Destinácie Španielsko
   Fakultatívne výlety

   Oficiálna stránka Španielsko (angličtina)
   Wikipedia - Španielsko
   Veľvyslanectvo SR v Španielsku
   Dovolenka Španielsko
   Last minute Španielsko
   blog o cestovaní - Španielsko

Kontaktujte nás

 
Call centrum: +421 905 811 360
E-mail: info@ackotravel.sk