Program zájazdu Veľkonočný ostrov, Patagónia a Ohňová zem
Tri exotické regióny, ktoré sa nachádzajú na periférii našej krásnej planéty. Od teplého Veľkonočného ostrova, ktorý je najizolovanejším miestom na svete až k Drakeovmu prielivu, kde cítime závan Antarktídy. Nemé sochy verzus nádherná príroda.
1. deň:
Odlet z Viedne kvalitnou overenou leteckou spoločnosťou do Santiago de Chile, hlavného mesta Chile. Čo tak si aj zo samotnej cesty spraviť zážitok, prísť oddýchnutý a vyskúšať Business class? Klienti, ktorí to vyskúšali, už inak ani cestovať nechcú.
2. deň:
Prehliadka jedného z najmodernejších a najbohatších miest Južnej Ameriky. Začneme pred prezidentským neoklasicistickým palácom Moneda (Palatio de la Moneda) s najväčšou vlajkou Chile, ktorá je vskutku obrovská. Námestie ústavy (Plaza de la Constitución) s jedinou sochou marxistu Salvadora Allendeho, ktorého v tejto budove Pinochet zabil. Metropolitná katedrála ohromných rozmerov a historická budova pošty. Blíži sa obed a to je čas na typické jedlo: ceviche = surové marinované ryby a k tomu pisco sour (pisco – vínovica, vaječné bielko, limetkový džús a na vrchu trošku angoustry). Znie to peruánsky, ale v Santiagu túto kombináciu považujú za svoju. Štvrte Belavista a Lastarria, kávička v Modrom a aj v Červenom dome. Nájdete silu vyjsť na najvyšší vrch Cerro San Cristóbal s 22 metrov vysokou sochou Panny Márie a s výhľadom na Gran Torre Santiago, druhý najvyšší mrakodrap kontinentu? Prejdeme rieku Mapocho a následne krížom cez celý nádherný park Forestral, kde sa zastavíme v múzeu. Užívame si svetovú metropolu, ktorá má dnes 8 miliónov obyvateľov a silnú vzdelanú kultivovanú vrstvu. Videli ste posledný film od Pabla Larraina?
3. deň:
Transfer na letisko a odlet ponad Tichý oceán a po 5,5 hodinách pristaneme na malej skale. Veľkonočný ostrov. Začíname návštevou Ahu Vinapu s neuveriteľnými skalnými stenami, ktoré pripomínajú Machu Picchu. Ich vzhľad podľa niektorých odborníkov podporuje teóriu, že prví obyvatelia ostrova prišli z Južnej Ameriky. Pokračujeme nahor k sopke Rano Kau do dedinky Orongo, centra kultu Vtáčieho muža. Domy z mäkkého kameňa boli ohľaduplne zreštaurované, bralá so stovkami petroglyfov zostali nedotknuté. Nezabudnuteľné výhľady si dôkladne vychutnáme.
4. deň:
Vyrážame z Hanga Roa na východné pobrežie, ktoré si dôkladne pozrieme. Chrámy Akahanga a Tongariki – najväčšia plošina ostrova s pätnástimi sochami. Po zemetrasení v roku 1960 ju zničila prílivová vlna, no v roku 1992 bola kompletne zrekonštruovaná. Výlet pokračuje po juhovýchodnom pobreží ostrova so zástavkou pri sopke Rano Raraku, kde sa nachádza 394 moai v rôznych stupňoch dokončenia. Pokračujeme na sever okolo zátoky La Perousse k Ahu Te Pito Kura, k najväčšiemu moai vztýčenému na ostrove. Vysoký je 9,8 metra a váži približne 82 ton. Ďalšou zástavkou je pláž Anakena, kde podľa legendy po prvýkrát pristál na ostrove Hotu Matua. Obed formou pikniku. Miestny Ahu Nau Nau bol čiastočne zrekonštruovaný v roku 1978. Nachádza sa tu aj Ahu Ature Huki, prvý moai opätovne vztýčený na ostrove. Podarilo sa to miestnym obyvateľom v spolupráci s nórskou expedíciou Thora Heyerdahla v roku 1956. Pokračujeme do Vaitey a späť do hotela.
5. deň:
Nakúpime posledné suveníry a vrátime sa späť na pevninu. Preletíme z letiska Mataveri späť do Santiago de Chile.
6. deň:
Celodenný výlet na pobrežie Tichého oceánu do najslávnejších chilských letovísk. Valparaiso je prezývané aj Perla Pacifiku alebo San Francisco Chile. Historické centrum chráni UNESCO. Slúžilo ako vstupná brána pre lode plaviace sa cez nebezpečný Magalhaesov prieliv. Najstaršia burza Latinskej Ameriky, prvá knižnica Chile, najstaršie španielske noviny na svete. Narodil sa tu Allende aj Pinochet, býval tu Pablo Neruda. Nemôžeme obísť. Viňa del Mar si pamätajú futbaloví fanúšikovia z majstrovstiev sveta v roku 1962. Československo tu porazilo Španielsko aj Juhosláviu. Sympatické pláže, kasíno v štýle art deco. Fakultatívne návšteva slávnych viníc v údolí Casablanca, ktorým prechádzame. Príprava na cestu na ďaleký juh, prípitok s carménere.
7. deň:
Odlet do Punta Arenas (Piesočný bod), hlavného mesta chilskej Patagónie, pôsobiska slovenského spisovateľa Martina Kukučína. Prečo prišiel práve sem? Ako ho vnímajú miestni? Spravíme si selfie pri Kukučínovej pamätnej tabuli. Po Matejovi Bencúrovi (Mateo Benkúr) je nazvaná v Punta Arenas poliklinika. Nadýchneme sa tradičnej chorvátskej atmosféry v cukrárni, ktorá vám pripomenie kuchyňu vašej babičky. Fernao de Magalhaes, Portugalec z chudobnej šľachtickej rodiny, hrdina, ktorý ako prvý oboplával svet. Práve on pomenoval tieto oblasti Patagónia (podľa obrovských nôh domorodcov, noha = pata) a Ohňová zem (indiáni sa ohrievali pri ohňoch). Magalhaes tu stretol ťavy bez hrbu – lamy a čierne husi, ktoré sa nešklbú, čo boli samozrejme tučniaky. Jeho sochu nájdeme na hlavnom námestí cestou do reštaurácie na najlepšie jahňacie sveta.
8. deň:
Dopoludnia výlet na ostrov Isla Magdalena – k hniezdisku 150 tisíc tučniakov magellanských. Super zážitok. Zastavíme sa aj pri ostrove plnom tuleňov a potom sa už presunieme k najkrajšiemu národnému parku Chile, Torres del Paine. 90 kilometrov severne od Punta Arenas je pamätník vetru a je čo oslavovať, veď tu bežne fúka 130km/h. Domáci vtipne tvrdia, že najlepší liek na toto počasie je Lamatex, čiže sveter z lamy – guanaco, ktoré dnes uvidíme. Na stĺpoch pri ceste sedia orly s čiernou hruďou (geranoaeatus melanoleucus). Čakajú na jedlo zadarmo. Po ceste prebehujú zajace a ak ich auto zrazí, orol sa naje a nemusí sa namáhať. Zastavujeme sa, fotíme patagónske pštrosy ňandu a potom nádherné ružové plameniaky, nad hlavou nám lietajú kondory. Tráva je neskutočné žltá, nájdete ju na vlajke provincie Magallanes a na nej trošku bieleho snehu a hore je nočná modrá obloha s vyobrazením Južného kríža. 3 noci prespíme v provincií Ultima Esperanza = Posledná nádej. Možnosť doobjednať si exkluzívny hotel Rio Serrano, z ktorého je krásny výhľadom na masív Torres del Paine. Odporúčame pre znalcov života a pre vášnivých fotografov.
9. deň:
Nezabudnuteľné ráno. Celodenný výlet po národnom parku Torres del Paine. Máme prenajatý kvalitný autobus a okrem slovenského aj domáceho sprievodcu, zastavujeme sa na najlepších bodoch na fotenie. Dnes je v pláne iba zopár kratučkých vychádzok k jazerám, vodopádom a na vyhliadky. Obed máme dnes vo forme balíčka a ak vyjde počasie, dáme si ho na tom najkrajšom mieste. Vyhliadka nad jazerom Pehoé, cez ktoré vidíme Cuernos del Paine a biele Cerro Paine Grande zahalené v oblakoch – rohy aj najvyšší vrch. Za tie roky vieme kde zastať! Pohľady pre bohov.
10. deň:
Celodenný trek k vežiam masívu Paine. Vyrážame skoro ráno a fotografi budú nadšení z červených Cuernos del Paine nasvietených vychádzajúcim slnkom. Trek trvá asi 8 hodín a budete si ho pamätať navždy. Propaguje sa ako najkrajšia túra kontinentu. CK zabezpečuje špičkový servis: odvoz prenajatou dopravou až pod veže, po ktorých je pomenovaný celý národný park, presný popis trasy. Keď vyjdete nakoniec, na preslávenú vyhliadku, ten pohľad vám vyrazí dych. Od vysokohorského plesa sa týčia tri 2 kilometre vysoké zvislé žulové veže. Na okolitých vrchoch je sneh, no zároveň je juhoamerické teplo, cítiť tú exotiku. Ide o prírodný Taj Mahal. Najväčšou výhodou je, že naše prenajaté auto nás celý čas čaká dole, ak by ste nevládali. Pre zdatnejších naopak odporučíme (máme prejdené) následný okruh nad jazero Nordenskjöld. Alebo nemáte chuť na turistiku a dáte prednosť jazde na koňoch (slovenský sprievodca pre vás zabezpečí) miestami, kam by ste sa po vlastných nedostali? Či zostanete oddychovať v hoteli pri fľaške dobrého chilského vína s výhľadom, ktorému nemôžete uveriť? Torres del Paine je unikát.
11. deň:
Presun na východnú stranu Ánd, do Argentíny. Popoludní prehliadka Calafate. Máme čas si porozprávať príbehy. Patagónia vždy lákala dobrodruhov, hľadačov zlata, akými bol napríklad rodák z Bukurešti Julius Popper. Málokto vie, že Butch Cassidy a Sundance Kid (vo filme ich stvárnili Robert Redford a Paul Newman) sa tiež uchýlili po úspešných lúpežiach v USA sem do Patagónie. Patagónia nie je štát. Je to oblasť asi ako Škandinávia či Sibír. No Patagónia je trikrát menej zaľudnená než Sibír, takže toto je tá pravá divočina. Na večeru argentínske steaky zapíjame Malbecom.
12. deň:
Celodenný výlet na najkrajší argentínsky ľadovec Perito Moreno. Prechádzame sa po visutých chodníčkoch nad ľadovcom. Je viac možností, ale my pôjdeme na to najlepšie miesto poskytujúce najlepšie výhľady. Zhora je nádherný kontrast medzi zeleným lesom, bielym ľadovcom a modrou oblohou. Ľadovec sa hýbe rýchlosťou 2 až 2,5 metra za deň, čo je obrovská rýchlosť, veď iné ľadovce sa hýbu toľko za rok. Prichádzajúci ľad tlačí ten v strede a vpredu, ľad za silných zvukov praská a vyvoláva obrovské divadlo – pády ľadu. Predná stena je vysoká 60 až 70 metrov. Predstavte si, že sa ľad rozmerov 12-poschodového paneláku odtrhne a padne pod vami do najväčšieho jazera Argentíny. To je pecka! Vo všetkých ohľadoch. Od roku 1981 je Perito Moreno súčasťou zoznamu UNESCO. My v CK ho radíme na rovnakú úroveň ako nádherné vodopády Iguazú, teda na absolútnu špičku. Predná stena ľadovca, ktorá vchádza do jazera je široká 5 km, no vy ho máte ako na dlani. Súčasťou výletu je aj plavba loďkou popri južnej strane ľadovca. Keď si predstavíte, že nad hladinou mate síce 60 až 70 metrov, ale pod hladinou ďalších 170 metrov, zákonite sa prestávate cítiť ako vládca sveta a pán prírody. Okrem klasického výhľadu vám ponúkneme viac. Loďkou sa prevezieme až priamo k ľadovcu, obujeme si mačky, požičiame vám rukavice a vydáme sa priamo do jeho chladnej krásy. Mačky vám obujú inštruktori a nemusíte mať absolútne žiadne predošlé skúsenosti. Mačky držia na lade ako sekundové lepidlo a my vybiehame hore a dole a fotíme a fotíme (táto aktivita je fakultatívna, platí sa vopred a je určená pre osoby 18-65 rokov). Očakávajte teplotu okolo 10 až 15 stupňov, ľad sa topí a v nádherných modrých studničkách je čisto čistá voda. Odporúčame ochutnať! Keby ste nemali iný zdroj vody, iba túto ľadovcovú, ktorá je bez akýchkoľvek minerálov, tak by ste sa vodou intoxikovali a umreli by ste. Vedeli ste takéto niečo? No my takúto chybu nespravíme. Na záver si nalejeme 12-ročnú whisky s 300-ročným ľadom nasekaným priamo z ľadovca. Ďalší typický ulovený CK zážitok! Návrat do Calafate okolo najväčšieho jazera – Lago Argentino.
13. deň:
Odlet do Ushuaie, prehliadka najjužnejšieho mesta. Sme v Ohňovej zemi, ktorá má prezývku brána do pekla. Pritom ide o prírodný raj. Prejdeme sa po brehoch kanála Beagle pomenovaného podľa známej lode, na ktorej sa plavil 25-ročný Charles Darwin. Prístav, vojenské kasárne a budova bývalej väznice, avenida Maipu a San Martin. Večer odporúčame ochutnať preslávené kraby. Najlepšie kraby na planéte dostanete v Kirkenese v Nórsku, na Aljaške, na japonskom Hokaide, ale úplne najlepšie sú v tomto meste. Objednáte si kraba, odfotíte sa s ním (rozpätie klepiet je vyše metra) a potom nastanú hody, na ktoré budete dlho spomínať.
14. deň:
Odlet do Buenos Aires. Určite máte pocit, že už nič nemôže byť lepšie. Nocľah v meste tanga, Buenos Aires.
15. deň:
Poldenná prehliadka Buenos Aires, štvrť La Boca s farebnými domčekmi a štadiónom Diega Maradonu, moderné Puerto Madero, cintorín s hrobom Evity Perón, Ružový palác ako sídlo prezidentky a budova parlamentu svedčiaca o niekdajšom bohatstve Argentíny. Dokonalá rozlúčka. Transfer na letisko a odlet domov.
16. deň:
Prílet do Viedne. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali.