Program zájazdu Sýria, Libanon
Konečne je Sýria opäť v našej ponuke. Náš posledný zájazd sa z tejto krajiny vrátil v roku 2012, odvtedy tu už žiaľ zúrila krvavá vojna. Zdá sa, že Sýrii opäť bliká na lepšie časy. Opäť môžeme pozrieť do krajiny, ktorá sa kedysi označovala za najbezpečnejšiu na svete. V sprievode nášho skúseného miestneho partnera si pozrieme najznámejšie veci na západe krajiny v kombinácii s Libanonom. Navštívime miesto kde vznikla abeceda a aj najstaršie hlavné mesto na svete. Sýriu sme vždy milovali a sme radi, že túto fantastickú krajinu môžeme mať znovu v ponuke.
1. deň:
Prílet do Bejrútu. Libanon je krajina, ktorá vás uchváti. Dlho sa o tejto krásnej krajine hovorilo v súvislosti s vojnou, ale Libanon má chuť žiť a táto chuť je nákazlivá. Dnes nás prichýli Bejrút a hneď v prvých momentoch pochopíte, že toto je iný Blízky Východ ako ten aký poznáte z televízie. Libanon má v sebe orientálnu dušu aj vznešenosť, ktorú tu po sebe nechali snáď všetky kultúry Stredomoria. Toto nikde inde nezažijete.
2. deň:
BEJRÚT - Kolíska stredomorských civilizácií, voňavý, exotický, chutný Libanon. Čaká nás biblický severný Kanaán a domov Feničanov. Bejrút je mesto, ktoré vstalo z popola už toľko krát, že vám na počítanie nevystačia ani všetky prsty na rukách, Corniche a legendárna promenáda, nové mesto, západný a východný Bejrút, kedysi oddelený zelenou líniou. Mesto, ktoré svojou polohou pripomína Nice, ale svojou históriou stvorenie sveta. Svojim spôsobom je Libanon najdemokratickejšou krajinou sveta s fantastickou históriou, jedinečnou polohou a azda najlepším jedlom na svete. Trblietavé Stredozemné more nás už letiska láka na promenádu. Okolo voňavých stánkov s pečenými mandľami, plnou, čokoládovo silnou kávou, behajúcich miestnych mačov a zabávajúcich sa rodín prejdeme okolo Americkej univerzity, hotela Phoenicia, miesta kde zabili Rafíka Haríriho až do nového Bejrútu nazvaného Solidere podľa firmy, ktorá ho postavila. Hlavná nákupná tepna mesta, ulica Al Hamra (rovnako sa volá hlavný nákupný boulevard aj v Damasku), pistáciová zmrzlina a večer výborné libanonské víno.
3. deň:
Presun cez libanonské hory do údolia Bikáa. Údolie, ktoré bolo obilnicou Ríma a dodnes má obrovský strategický význam. Hneď za ním ležia Antilibanonské hory, úrodné nížiny Sýrie a potom už len nekonečná sýrska púšť. A v strede údolia je BAALBEK: jeden z najväčších magnetov, monumentálny Jupiterov chrám, pri ktorom ostanete stáť v nemom úžase, ôsmy div sveta, triáda Jupiter, Bakchus a Venuša, hexagonálne nádvorie. Turbulentná história moderného Libanonu sa nezaprie ani tu. Krajina, ktorá je rozdelená podľa náboženských línií je práve tu v Bikáa pevne pod kontrolou Hizballáhu. ANJAR: nádherne zachovalé mestečko z obdobia dynastie Umajjovcov (UNESCO), kde stojí čas a bez turistov a tlačenice si vysvetlíte rozdiel medzi Cardo maximus a Decamanus. Mestečko plné Arménov, ktorí museli ujsť v 1915 z Turecka a nebola by to arménska komunita, ak by neponúkala arménske vínko a koňak samozrejme z libanonských viníc! Keďže sme v údolí kde bola jedla skutočne hojnosť, tak tu prebiehali aj slávne bakchanálie, ničím neriadená zábava. Nuž a práve tu je Chateau Ksara, ktoré sa pyšne označuje ako miesto kde vznikol pôžitok. Na tradíciu Bakcha a Rimanov nadviazali jezuiti, ktorí tu založili dnešný vinohrad a vyprodukovali prvé suché červené víno. Odporúčame La Prieure k jahňaciemu a bielemu mäsu. Ochutnávka špičkového libanonského vína a silne anízového araku Ksarak v oblasti kde sa víno dorába už vyše 2000 rokov. Večerný návrat do ulíc Bejrútu a ďalší hummus s ľahkým olivovým olejom.
4. deň:
BYBLOS: druhé najstaršie mesto na svete, fenický prístav, legenda o Adonisovi, sladká stredomorská atmosféra, pomarančovníky a divadlo, aké ste zaručene ešte nikde nevideli. Viete, kde vznikla abeceda? Tu, či v Ugarite? Tá bybloská sa označuje za druhú najstaršiu na svete. Najstaršie kasíno v arabskom svete a lanovka k chrámu ochrankyne Libanonu Panne Márii z Harissy. Unikátne maronitské kostoly. Kresťanská maronitská cirkev, ktorá svoj pôvod datuje do roku 410, patrí medzi najstaršie kresťanské cirkvi na svete. Od nepamäti je spojená s Libanonom a Sýriou, a práve v Libanone hrá aj dôležitú politickú rolu. Návrat do Bejrútu po pobrežnej diaľnici a večerná zábava na Corniche. Vodná fajka, oriešky, čaj či chladený libanonský ležiak?
5. deň:
Cestujeme na dramatický juh Libanonu. TYROS: fenické mesto, pôvodne postavené na ostrove, cez ktoré sa prehnali snáď všetky civilizácie sveta. Dnes sú ruiny Tyrosu súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Ako to, že je toto miesto u nás tak neznáme? SIDON: mesto, ktoré je trvalo obývané už vyše osemtisíc rokov. Viete si to predstaviť? Po tomto mieste prechádzali ešte neolitickí lovci a zberači, Asýrčania, Križiaci, moslimovia, Maroniti a dnes vy. V meste kázal aj Ježiš. Dominantou je majestátny križiacky hrad, vypínajúci sa nad prístavom, ktorý dôkladne prelezieme, aby sme si užili najkrajšiu panorámu mesta. Kúpite si na miestnom bazáre slávne levantské mydlá? Našou poslednou zastávkou v tento deň bude malá dedina Maghdouché, ktorá ju významným mariánskym pútnickým centrom. V posvätnej jaskyni, kúsok nad dedinou čakala Panna Mária na Ježiša počas jeho kázne v Sidone. Dozviete sa viac o kresťanskej komunite Libanonu, ktorá patrí k najstarším na svete. Južný Libanon je úplne iný ako Bejrút či severné pobrežie. Pomalší, slnečnejší, a je zároveň domovom najlepších bojovníkov na svete.
6. deň:
Cesta vrcholí a ideme do najpriateľskejšej krajiny na svete. Sýria. Drastická občianska vojna, ktorú si žiadny Sýrčan neželal sa skončila. Ďalší príklad keď sa krajina stane hračkou v rukách iných mocností. Koniec koncov pre tento región to nie je nič nové. O Damask bojovali Egypťania, Peržania, Asýrčania, Chetiti, Mameluci, Mongoli, križiaci, moslimovia či Turci.. Ten zástup je nekonečný. Rovnako ako história Damasku, najstaršieho hlavného mesta na svete, ktoré sa spamätalo už aj z horších pohrôm. Prekročíme Antilibanonské hory a okolo Zabadání zbehneme k rieke Barada, na ktorej leží Dimašk aš Sám alebo DAMAŠEK. Najrv nás ale čaká SIDNÁJA. Miesto kde sa byzantskému cisárovu Justiniánovi počas poľovačky na jeleňa zjavila Panna Mária a požiadala ho, aby na jej počesť postavil na tomto mieste chrám. Tak sa aj stalo a kláštor v Sidnáji tu stojí dodnes. Vo vnútri sú ukryté vzácne ikony. Niektoré z nich boli namaľované evanjelistom Sv. Lukášom. Večer príchod do hlavného mesta Sýrie.
7. deň:
DAMAŠEK: Kde začať? Na hore Qasjun nad mestom zabil Kain Ábela. Jeden z najstarších biblických príbehov tu končí, a mnohé iné začínajú. Centrom mesta je Umajjovská mešita, ktorá je postavená na bývalom kresťanskom chráme, ten zas na Jupiterovom chráme, ten zas na Diovom, a ten na Haddadovom. Dnes tu stojí nádherná mešita, jedna z najkrajších na celom Blízkom Východe. Hneď vedľa je mauzóleum hrdého Saladína, ktorý oslobodil Jeruzalem. Ohromné nádvorie Umajjovskej mešity zdobia minarety a vo vnútri pohľadáme sväté miesto, kde má odpočívať hlava sv.Jána Krstiteľa. Hľadali by ste ju tu? Vyskúšame kávičku v jednej z najstarších kaviarní na svete Al Nawfara, a možno aj vodnú fajku a dokonalú šawarmu. Cez krytý stredoveký trh Hamídíja prejdeme na ulicu so zaujímavým názvom: Ulica, ktorá sa volá rovná, pretína celé staré mesto a je spomenutá aj v Biblii. Na jej konci je kaplnka sv. Ananiáša. Neďaleko odtiaľto nájdete okienko, skadiaľ Sv. Pavla spustili v košíku z mestských hradieb, aby mohol ujsť pred Rimanmi. Na tejto ulici tiež Ananiáš vrátil zrak Saulovi. Dva biblické príbehy na jednej ulici. Trhoviská Damasku ešte stále dýchajú krásnym Orientom a rozhodne si ich užijeme. Nakúpte si tu koreniny, čaj, čerstvé pistácie alebo vynikajúce cukríky s lupienkami ruží. Oddýchneme si v paláci Azem, kde svojho času žil guvernér Damasku. V starom meste strávime zvyšok dňa. Káva s kardamónom, potulky bazárovými ulicami a milé úsmevy Sýrčanov. Prenocujeme v Damasku.
8. deň:
Len 60 km severne od Damasku leží nádherná horská dedinka Maalula s kostolom zo 4.storočia a jedno z posledných miest sveta, kde sa dodnes hovorí aramejčinou - jazykom Ježiša Krista. Dedinka je domovom dvoch zaujímavých kláštorov. Grécky ortodoxný kláštor sv. Tekly a grécko-katolícky chrám sv. Sergeja. Maalula patrí k najmalebnejším miestam Sýrie a pre jej polohu si ju zamilujete. Po prehliadke tohto krásneho miesta v Antilibanonských horách pokračujeme na sever a presunieme sa údolím Wadi al-Nasara (Údolie kresťanov) až pod impozantný križiacky hrad Crac des Chevaliers. Hrad stojí na vysokom kopci a víta nás už z diaľky niekoľkých kilometrov. Najväčší križiacky hrad na svete CRAC DE CHEVALIERS. Monumentálna stavba, vybudovaná v oblakoch nad zelenými kopcami Sýrie. Ako žili križiaci? Kto vlastne boli a prečo sem prišli? Všetko do poslednej bodky sa dozviete priamo na tomto mieste. Do pevnosti vojdeme cez mohutnú kamennú hradbu a nadýchneme sa zabudnutej atmosféry. Prelezieme všetky dostupné miesta a napokon vyjdeme na hradby, aby ste videli aká je táto časť Sýrie malebnou krajinou.
9. deň:
Z križiackeho hradu, ktorý sa vypína nad zelenými údoliami sa presunieme do žltohnedej púšte, ktorá ukrýva absolútny historický skvost. Mesto kráľovnej Zenóbie, ktorá bola krajšia ( vraj) než Kleopatra. Púštne mesto s prezývkou "Nevesta púšte". Áno PALMÝRA. Mesto, ktoré odolalo zubu času, nájazdom a aj bláznom z Islamského štátu. Aj naďalej hrdo stráži karavánové cesty naprieč sýrskou púšťou. Prejdeme sa po hlavnej ceste Cardo maximus a porozprávame o starých bohoch, ktorí mestu vládli. Úžasný Baalov chrám bol síce militantami zničený ale príbehy tu zostávajú. V Palmýre neveste púšte budeme hovoriť o súčasnosti ale aj minulosti.Večer návrat do Damašku.*
* Ak by Palmýru nebolo možné navštíviť tak náhradným programom bude Ezra´a a Bosra
10. deň:
Naša cesta sa končí! Bol to jeden dych vyrážajúci zážitok za druhým. Je čas podeliť sa o ne s rodinou a priateľmi a plánovať ďalšiu fantastickú cestu. Vitajte doma!