Program zájazdu Machu Picchu a relax na Arube
Kombinácia poznania a relaxu v Latinskej Amerike. Peru a Aruba. S tu je vždy nejaké prekvapenie a preto využite možnosť zúčastniť sa rýchlej cesty do Peru a spoznať Machu Picchu. Maximálne zážitky za minimálny čas. Unikátna kombinácia dvoch svetov - šíreho Karibského mora a majestátnych Ánd, silný rum a svieže pisco. Ideálne aj pre deti a mládež.
1. deň:
Odlet z Európy kvalitnými overenými spoločnosťami a 12-hodinový let cez 6 časových pásiem na opačný koniec našej planéty. Čoraz viac ľudí si aj túto cestu chce užiť a využije možnosť doplatenia Business class. Vyskúšajte to aj vy a na tento let sa budete tešiť.
Večerný prílet do Limy, hlavného mesta Peru a druhého najväčšieho mesta Južnej Ameriky (10 miliónov obyvateľov). Pristávame na modernom letisku Jorge Chávez v časti Callao a súkromným transferom sa presunieme do nášho hotela.
Meníme prvé Nuevos soles (v preklade Nové slnko), miestnu menu, ktorou budeme v najbližších dňoch platiť. Už pri tomto prvom presune Vás Lima zaujme. Chaotická doprava a šoféri, ktorí vďaka svojej obratnosti určite patria k najlepším na svete. Bienvenidos al Peru!
2. deň:
Ranný budíček a opäť sa presúvame na letisko. Letíme ďalej na severovýchod Peru, do mesta Cusco. Machu Picchu je ukryté hlboko v horách, ale táto cesta sa vyplatí. Cuzco je mesto, ktoré vyrástlo na inkských základoch, rozložené po okolitých údoliach a z ktorého si Španieli urobili základňu pre ďalšie objavy. Nás tu namiesto Španielov vítajú naši miestni partneri z Cuzca, naši priatelia, ktorí participujú na rôznych projektoch ochrany životného prostredia a trvalo udržateľného turizmu. Vďaka cestovaniu s CK do Peru už aj vy, vážení klienti, nepriamo prispievate na podporu unikátnych projektov. Či už to je čistenie pobrežia Peru, podpora lokálnych komunít a ich remesiel, podpora škôl a chudobných detí v horách Ánd, aby sa im dostalo vzdelania, to zanecháva skvelý pocit z cesty, ktorú ste sa rozhodli realizovať s nami.
Sme ubytovaní v absolútnom centre, v hoteli koloniálneho štýlu, doslova niekoľko metrov od hlavného námestia, Plaza Mayor. Je tu možnosť objednať si najlepší boutique hotel JW Marriot El Convento v meste umiestnený v historickej budove kláštora zo 16. storočia, ktorý získal ocenenie World Travel Awards 2018 v kategórii najlepší hotel kultúrneho dedičstva (odporúčame). Princezné, princovia, politici, známe osobnosti preferujú ešte aj značku Belmond, ktorá je taktiež u nás v ponuke. Architektúra týchto hotelov je taktiež veľmi unikátna. Je v nej zakomponovaná časť objavených inkských ruín a tak samotná cesta na raňajky bude akoby prechádzka uličkou, ktorou chodili a ktorej sa dotýkali samotní Inkovia v dávnych časoch. Áno, aj steny hotela navodia človeku zimomriavky, ak viete kde ste a na čo sa dívate. Nádherne dielo a odkaz, ktorý sa teraz uchová pre ďalšie generácie.
Cusco, znamená v preklade pupok sveta, je bývalé centrum impéria Inkov, najväčšej indiánskej ríše, ktorá sa zrodila na americkom kontinente. Práve tu v meste a okolí sa nachádzajú najkrajšie pozostatky stavieb, ktoré nám Inkovia zanechali. Prezrieme si štyri najznámejšie z nich, ktoré sa nazývajú Cuatro ruinas (štyri ruiny). Prehliadku štyroch ruín už máte v cene. Na niektoré miesta kam sa dá ísť aj pešo, tak pôjdeme pešo, aby sme minimalizovali využívanie mikrobusu/auta. Nejde však o žiadne veľké vzdialenosti, prehliadka je plynulá a pohodová, majte iba kvalitnú obuv.
3. deň:
Kufre nechávame v hoteli a berieme si iba príručne batohy. Dnes pocestujeme naľahko. Potrebujete si zbaliť iba osobné cenné veci, doklady, fotoaparát s nabíjačkou, veci na prespatie a prezlečenie do druhého dňa (bude možnosť kúpať sa v termálnom prameni, tak nezabudnite na plavky). Deň, na ktorý sme sa všetci tešili, je za rohom. Na jednu noc opúšťame Cusco a vyrážame smer Machu Picchu!
Najprv sa cez údolie rieky Urubamba presunieme do mestečka Ollantaytambo. V Ollantaytambe vystúpime, rozlúčime sa so šoférom a tu sa začína naša bájna cesta lokálnym vláčikom do mestečka Machu Picchu Pueblo, resp. Acuas Calientes, kde prespíme. Oba názvy sú správne. Už táto cesta je veľký zážitok. Nielen kvôli krásnej scenérii hôr, ale aj vďaka vedomiu, že vlak je jediná možnosť, ako sa na k Machu Picchu dá prepraviť. Zároveň je táto vlaková spoločnosť aj jedinou možnosťou ako sa môžu dopraviť samotní obyvatelia do svojich osád popri trati, ako im môžu z mesta priniesť potraviny či potrebné materiály či inú pomoc. Ak náš vlak na krátku chvíľu zastane a opäť vyrazí, vedzte, že práve odovzdali určitú pomoc komunite, alebo vystúpil/nastúpil miestni Peruánec a hneď sa pokračuje ďalej! Zároveň to je aj jediná možnosť, ktorou sa z Machu Picchu odvážajú odpadky. Samotná cesta vlakom trvá dokopy 1 hod 45 min. a plynulo ubieha. Vo vlaku bude poskytnuté drobné občerstvenie od vlakovej spoločnosti (majú výborný mandľový čaj). Kúpou lístka nepriamo podporujeme aj takéto prepotrebné projekty a aktivity zamerané na život v lokálnej komunite.
Lístky na vlak a lístky na ruiny na mieste už nekúpite, ale my ich už máme niekoľko dní vopred zabezpečené. Machu Picchu reguluje počet návštevníkov, a to stanoveným maximálnym počtom návštevníkov za deň, lokálnym shuttle busom premávajúcim medzi Acuas Calientes a vstupnou bránou, jednosmerným charakterom prehliadky ruín... vďaka čomu na mieste panuje silná organizovanosť, malé čakacie doby a dostatok priestoru na lovenie vzácnych záberov. Máte 100% kvalitný servis od CK, aj na tomto mieste sa vyznáme a všetko Vám vysvetlíme.
Vláčikom prichádzame do malebného mestečka, ktoré nám bude pripomínať alpské lyžiarske stredisko. Vysoké štíty sú všade okolo nás. Oproti Cuscu sme zišli o vyše tisíc výškových metrov a tak sa nám v Machu Picchu Pueblo dýcha veľmi dobre. Vyskúšate aj termálne pramene? Plavky sme si pribalili. Mestu sa hovorí aj Aguas Calientes, kvôli termálnym prameňom, ktoré veľmi dobre padnú po celom dni. Očakávania narastajú a naša cesta graduje. Jeden pohárik pred spaním, aby nám Pacha Mama, matka zem, na druhý deň zabezpečila pekné počasie. Tam kdesi, nad nami, je Machu Picchu a od vzrušenia sa ani nedá zaspať. Nezabudnite si premazať fotky, uvoľniť pamäť a dobiť batérie! Budík si nastavujeme na skorú rannú hodinu, aby sme stihli toho čo najviac. Oplatí sa.
4. deň:
Dnes nás čaká slávne MACHU PICCHU! Zabudnuté inkské mesto. Odchádzame skoro ráno z hotela do centra mestečka, v ktorom už panuje čulý ruch. Ľudia postávajú v radoch a čaká sa na príchod prvých shuttle busov. Privátne autá a autobusy majú k ruinám vstup zakázaný z pochopiteľných dôvodov.
Pre tých aktívnych je možnosť pešieho výstupu po Ceste Inkov až k samotným ruinám. Zobudíte sa skôr a budete približne 2 hodiny stúpať strmými schodmi do kopca. CK sprievodca Vám vysvetlí cestu. Hiram Bingham sa v roku 1911 týmto kopcom doslova plazil, ale dal to a predstavil Machu Picchu celému svetu. Keď viete takéto fakty, pocit z výstupu a bolesť v nohách stojí za to, aby ste po náročnom stúpaní vyšli k domu strážnika a lapali dych nad unikátnosťou Machu Picchu rovnako ako lapal dych Hiram Bingham (je krásne ako na všetkých tých fotkách, ktoré ste kedy videli). Prípadne možno zvolíte radšej pohodlnejšiu alternatívu a vyveziete sa miestnym shuttle busom za príplatok (odporúčame).
Prichádzame k vstupnej bráne. Rozdávame si lístky na ruiny a pripravíme si cestovné pasy. Lístok máme na presnú hodinu. Kontrola dokladov, všetko sedí a ideme dnu. Úzkym chodníkom obchádzame skalu pred nami. Po ľavej ruke máme skalu, na ktorej sú pamätné tabule z čias objavenia ruín, po pravej ruke máme údolie a famózne výhľady na prekrásnu prírodu. Až tu sa prišli ukryť Inkovia. Naozaj nádherná skrýša. Už len malý kúsok a v pozadí sa objaví ten nezabudnuteľný štít hory, ktorý ste už stokrát videli a vonkajšie hradby sú priamo pred nami.
Môžete to vidieť 100x na fotkách, ale nedá sa to porovnať s pocitom, keď to človek uvidí naživo. Miesto, kde človek cíti energiu starobylej kultúry Inkov a až odmieta uveriť, v akom dobrom stave a zachovalo. Prečo nebolo nikdy dobyté? A na aké účely slúžilo? Naši top sprievodcovia Vám tieto otázky zodpovedajú.
Poobede vyrážame vláčikom späť do Ollantaytamba a následný presun späť do Cusca. Machu Picchu bolo vyhlásené za novodobý div sveta a verte, že Vás nesklame ani na sekundu. Je to moment, na ktorý ste sa tak tešili.
5. deň:
Ešte stále máme v hlave včerajší TOP zážitok a pomaly ho spracovávame. Využijeme ešte posledný deň v Cuscu, a vychutnávame si atmosféru, ktorá tu vládne. Ak ste doteraz ešte nekúpili šál, rukavice, alebo sveter, teraz je ten správny čas podporiť lokálne remeselné komunity a vybrať si pekný suvenír. A čo tak špičkový obed? Hneď vedľa hotela v Cuzco máme špičkovú reštauráciu, ktorej majiteľ je ..áno, uhádli ste, špičkový šéfkuchár Gastón Acurio. CK sprievodca je tu s Vami. Dobehneme program, ktorý sme zmeškali.
Začíname iba dvesto výškových metrov nad mestom, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátna stavba, o ktorej Španieli vyhlásili, že to musí byť dielo diabla. Odfotíte sa s lamou? Ale pozor, keď budete robiť selfie – keď sa priveľmi priblížite, tak pľujú. Nasleduje posvätné Q´enko, vápencová skala, ktorú Inkovia zakomponovali do svojho chrámu, pričom využili aj jaskyne a tunely pod skalou. Máte chuť na niečo malé? Dáme si Choclo con queso (čítaj čoklo kon keso) od miestneho predajcu (okrem reštaurácie, ochutnáme aj kvalitnú ponuku od miestnych pánov a žien), veľkozrnnú andskú kukuricu, ktorá sa zvykne jesť s ovčím, alebo iným syrom. Je to jednoduchá delikatesa.
Pokračujeme k spirituálnym kúpeľom Tambo Machay, kde Inka prichádzal s celým svojim sprievodom, keď sa potreboval poradiť s bohmi o problémoch súvisiacich s ríšou. Neďaleko sa ešte zastavíme pri pevnosti Puca Pucara, červenej pevnosti, ktorá strážila okolie, ako aj cestu do Cusca. Poobede pokračujeme prehliadkou historického centra Cusca, kde môžeme na každom rohu obdivovať nepochybne majstrovskú stavebnú zručnosť starých Inkov. Námestie Plaza Mayor patrí určite k najkrajším námestiam v Novom svete. Katedrála s barokovou koloniálnou fasádou, Iglesia Compania de Jesus (kostol Spoločnosti Ježišovej) a na kopcoch okolo nás stovky domov, ktorých svetlá po zotmení pripomínajú oblohu. Večer určite odporúčame ochutnať gurmánsku špecialitu z Ánd, morské prasiatko Cuy, z trvalo udržateľného chovu. Ideme do kvalitnej a overenej reštaurácie. Garantujeme TOP gurmánsky zážitok. Na svoje si prídu aj vegetariáni.
6. deň:
Odlet z Cusca do Limy, kde strávime poobedie prehliadkou mesta.
Väčšina turistov Limu obchádza (čo je veľká škoda), ale my v CK chceme tomuto mestu venovať čas a pochopiť tak súvislosti. Bývalá metropola španielskeho miestokráľovstva v Južnej Amerike a centrum Nového sveta. Práve odtiaľto vyrážali španielski conquistadori na ďalšie výpravy smerom na juh kontinentu. Už počas prvých metrov krásnym koloniálnym centrom pochopíte, prečo sa Lime hovorí aj mesto balkónov. Sú ich tu stovky a niektoré z nich sú naozaj umelecké vyrezávané skvosty. Prehliadku začíname v kláštore San Francisco, ktorý patrí k najkrajším v Novom svete, aj vďaka originálnym zachovaným kachličkám azulejos. Máte zrazu pocit, že sa nachádzate v čarovnej Andalúzii? Španieli priviezli okrem svojej kultúry aj originálne azulejos práve z tohto španielskeho regiónu. Po prehliadke kláštora nemôžeme vynechať vzrušujúce katakomby, ktoré patria k najzachovalejším na kontinente. V neďalekom parku si pozrieme jedinú sochu Francisca Pizzara v meste a z tohto miesta uvidíme aj rozsiahle štvrte chudobných , tzv. „pueblos jovenes“. Lima, to je kontrast bohatých a chudobných štvrtí. Prečo ich je toľko a kedy vznikli? Pokračujeme uličkami Limy, až prídeme k najstaršej univerzite v Novom svete, Universidad San Marcos. Medzi jej absolventov patria napr. známy predstaviteľ avantgardy César Vallejo alebo držiteľ Nobelovej ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, na osvieženie si na ulici kúpime čerstvé ovocné šťavy za pár soles a prídeme na námestie Plaza San Martín. Kto bol tento známy libertador („osloboditeľ“) a prečo má v strede námestia sochu? Magické námestie, kde koloniálne budovy vystriedali tie republikové z 19.storočia, má úžasnú atmosféru, hlavne večer po zotmení a je to priam ideálne miesto na vychutnanie si najznámejšieho peruánskeho drinku, Pisco sour. Po obchodnej ulici Jirón de la Unión sa opäť dostávame do koloniálneho centra priamo na najznámejšie námestie, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, v ktorej sú uložené pozostatky Francisca Pizarra, pokoriteľa ríše Inkov a prvého miestokráľa. Donedávna sa tu nachádzala aj jeho socha. Večera v TOP reštaurácii doslova pár metrov od námestia. Málokto vie, že peruánska kuchyňa patrí k najlepším na svete a Peru získalo niekoľkokrát za sebou ocenenie TOP gastronomická destinácia sveta. Ochutnáte „peruánske sushi“ Ceviche (marinované ryby v limetkovom náleve), alebo dáte prednosť typickému jedlu Lomo saltado? Hladovať určite v Peru nebudete.
Miniete posledné nuevos soles a stále nemôžete uveriť, koľko zážitkov sme ulovili za tieto dni. Dobrý pocit na tele aj na duši. Taký má byť každý zájazd s CK. Čoskoro leňošíme na pláži Pacifiku.
7. deň:
Transfer na letisko a odlet z Južnej Ameriky do Karibiku. Čakajú na nás Malé Antily, konkrétne ostrov Aruba. Jeden z luxusných karibských ostrovov, ktorý v sebe nosí silné holandské koloniálne dedičstvo si vychutnáte ako nikto iný. Príjemný hotel a Vaša pláž. Ak je Váš hotelový štandard vyšší tak Vám odporúčame z našej ponuky exkluzívnych hotelov, ktorú nájdete aj pri tomto zájazde v doplnkových službách.
8. deň:
Relax na krásnej karibskej pláži v hoteli podľa Vášho výberu.
9. deň:
Relax na krásnej karibskej pláži v hoteli podľa Vášho výberu.
10. deň:
Relax na krásnej karibskej pláži v hoteli podľa Vášho výberu.
11. deň:
Ranné lúče slnka nad Pacifikom, nás čaká už len pobaliť sa a rozlúčiť sa s Karibikom. Transfer na letisko a odlet domov.
12. deň:
Prílet do Európy. Transfer kvalitným CK transferom do Bratislavy (v prípade, ak ste si objednali túto službu). Zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi a znovu prežívanie krásnych dní, ktoré ste práve absolvovali. Ktorý zážitok bol TOP? Ktorá fotografia je najlepšia?