Program zájazdu Orlí lovci - cesta za Aisholpan - Mongolsko
Mongolskí Orlí lovci sú poslední, ktorí si udržujú svoju tradíciu. Nejde iba o tradíciu lovu, ale aj o unikátny spôsob života. Na Kazašskej, Čínskej či Ruskej strane sa táto tradícia stratila. O lovcoch, ktorí so svojimi orlami chytajú vlkov a polárne líšky písal už Marco Polo (1254-1324). Na tejto unikátnej ceste ručne (hand made) pripravenej expertami z ide zároveň o dôkladné prebádanie Altaja od prvého po posledný vrch. Každý termín je načasovaný na unikátny festival !
1. deň:
Odlietame krížom cez polovicu zemegule do najchladnejšieho hlavného mesta sveta, do Ulanbátaru. V preklade znamená Červený hrdina a žije tu bezmála polovica obyvateľov krajiny.
Venujte čas príprave a zopár veľmi dobrých rád nájdete aj tu
2. deň:
Prílet do Mongolska. Začíname prehliadku krajiny veľkého Čingischána. Našim prenajatým luxusným autobusom vyrážame okolo sovietských panelákových sídlisk medzi ktorými svietia biele jurty, 65 km na východ k obrovitánskej (40 m vysokej) soche muža tisícročia. Povinná fotografia a dokúpenie teplého oblečenia z mongolského kašmíru. Vytvoril Čingischán (1162 -1227) najväčšiu zónu voľného obchodu minulého tisícročia a prvú zastupiteľskú demokraciu? Obloha je nádherne modrá 250 dní v roku a zodpovedá to strednému pruhu na mongolskej vlajke. Čingischán dobyl štvrtinu svetovej súše a tým vytvoril najväčšiu ríšu v dejinách ľudstva. Vďaka Mongolom Európa objavila kompas, nohavice, pušný prach. Čingischán presadzoval slobodu vierovyznania a pevné zákony, ktoré musel dodržiavať každý, a tým vytvoril systém a poriadok, jasné pravidlá, v ktorých sa šikovný človek vedel zorientovať. Genetici tvrdia, že až 17 miliónov ľudí dnes nesie Čingischánove gény. Prehliadka hlavného mesta so skúseným domorodým sprievodcom. Avenue Mieru, Enkhtaivnii urgun chuluu. Hlavné námestie – ktoré sa nazýva prekvapujúco Čingischánové, s ružovou budovou opery, parlamentom a modernými budovami. Navštívime kláštor Gandan, ktorý je centrom mongolského buddhizmu. Rozdiel medzi théravádou a mahajánou a modlitby pri Stĺpe želaní. Kde nájdeme ten najkrajší vadžrajánový buddhizmus? Bhután, Ladakh, Sikkim, Arunachal Pradesh či práve tu? Bližšie o sekte Gelukpa a Tsongkhapovi. Socha Janraisaga, Avalokitešváru symbolizujúca prevtelenie 14 teho Dalai lamu, ktorá je najvyššiou sochou nachádzajúcou sa vo vnútri budovy. Je vysoká 60 lakťov respektíve 26.5 m a vyrazí vám dych. Spánok v hoteli Kempinski, ktorý mnohí považujú za ten najlepší v krajine. Aklimatizácia, zvítanie partie, prvý prípitok vodkou Chinggis.
3. deň:
Odlet (1h 20 min) do Dalanzadgadu, hlavného mesta južnej Gobi. Pod nami piesky a piesky a druhá najväčšia púšť Ázie s rozlohou vyše 1.5 milióna km2. Vyzdvihneme batožinu, nasadneme do našich terénnych UAZov a vyrazíme 50 km k Zlatým vrchom. Yoliin am je poslednou časťou 2000 km dlhého pohoria Altaj. Všade je púšť a tu tečie rieka. Všade je rovina a tu je nádherný kaňon. Žije tu biely leopard, divé veľké kozy argal, vlky, supy. Viete si toto na púšti predstaviť? Musia tu sídliť bohovia. To je záver každej rozumnej bytosti a tak keď majú nomádi problém, vyrazia sem so šamanom pomodliť sa. Vložíte si svoj kamienok na sväté miesto a zaprajete si pre šťastie?
Za 5 euro si môžu záujemci požičať kone. Ide o jedno z najkrajších miest celého Mongolska. Po expedičnom obede (v cene) vyrazíme do ozajstnej púšte a naše rally pokračuje k najväčším piesočným dunám celej Ázie. Khongorin Els sú vysoké až osemsto metrov a my k nim do Sevrei soum smerujeme. Dvadsať kilometrov široký a sto kilometrov dlhý pás, ktorý máme po ľavej strane je rajom geológov a fotografov. Pred večerom príchádzame do nášho luxusného jurtového kempu. Batožinu vám k jurte odnesie úslužný personál. Svetlo prúdi cez toono, je tu aj elektrina a dvere majú zámok. V týchto jurtách sú postele s čistučkými perinami a dekou z ťaviej srste, ktorá poslúži v prípade zimy. Spíte dvaja v jednej jurte, alebo môžete mať aj jednotku. V čistých umývarkach tečie teplá sprcha. Večera (v cene) je prekvapujúco dobrá a vy si v bare môžete objednať francúzske červené.
4. deň:
Ak sme večer nestihli, tak budeme mať čas (hodinu a pol) na výstup na najvyššiu dunu okolia teraz ráno. Zajazdíte si na baktríjskej ťave dvojhrbej? Budeme mať mraky pre lepšie fotografie alebo čistú oblohu ako posledných šesť rokov? Rieky tečú medzi pieskom a dávajú možnosť vzniku romantických oáz. Po výdatných pastierskych raňajkách (v cene) vyrazíme na dlhú cestu do Bajanzagu – ide o rozšírenie programu. Okrem toho, že sú tieto červené pieskovcové horiace útesy veľmi fotogenické, ide o lokalitu, kde sa po prvý raz našli vajcia dinosaurov. Fotogenické sú aj stromy saxaul (haloxylon ammodendron), ktoré tu dokážu prežiť. Tu sa nachádza jedno z najväčších dinosaurích pohrebísk na našej planéte. Prvý raz ho objavil Američan Roy Chapman Andrews, ale kosti dinosaurov sa tu nachádzajú do dnešnej doby. A okrem toho polodrahokamy. Vyskúšate šťastie? Na večer sa presunieme do jurtového kempu a opäť prespíme v jurte s miliónmi hviezd (toto sa dá zažiť iba na púšti) nad hlavou. Plná penzia v cene.
5. deň:
Ráno nám dievčina v domorodom kroji potrie mliekom kolesá našich terénnych aut, požehná nám cestu a my vyrazíme 565 km smerom do hlavného mesta. Zrazu vidíme stáda tiav, tu v Gobi žijú posledné divoko. Frčíme po asfaltke, všade absolútna rovina, ktorou prechádza asfaltka ako tie cesty v USA. Až teraz si uvedomujeme akú krásnu časť Gobi sme videli. Z lietadla toto vyzerá ako piesok a aj to podložie pieskom je, no rastú na ňom chumáče trávy. Stromy okrem dvoch oáz neuvidíte. Možno neprítomnosť stromov či kríkov najlepšie hovorí o tom kde sme. Vyskúšajte hoormog čo je kumys z ťavieho mlieka = fermentované ťavie mlieko. Ak vás čokoľvek trápi vyzdraviete. Zahráte si v aute šagai, hru ktorá pozostáva zo 4 kostičiek (ťava, kôň, ovca, koza)? V šagai musíte dosiahnuť 32 aby ste vyhrali. S kockami sa dá aj veštiť. Najväčšiu krajinu sveta bez mora sme prešli z juhu na sever a už teraz ju poznáme lepšie než iní. Posledná noc v civilizácii pred odletom do drsných hôr. Raňajky, obed v cene, večera v Ulanbátare individuálna (sprievodca má zopár tipov).
6. deň:
Skoro ráno odlietame krížom cez celú krajinu do mesta Khovd a hneď je nám jasné, že sme na divokom západe. Cez obrovské hory sa presúvame do Olgii, hlavného meste provincie Bayan-Olgi. Ďalší program závisí od času príletu, aktuálneho počasia a dĺžke presunu. Každopádne sa všetko opäť dramaticky zmení. Púšť vystriedajú nádherné zelené hory a sneh. Luxusné jurtové tábory oblasť, kam turizmus ešte neprenikol. Bežní turisti ostávajú dole v Olgi, no nám to nestačí a ideme ďalej. Odchádzame maximálne nabalenými terénnymi autami UAZ do hôr kde žijú rodiny nomádov, tak ako kedysi. Opustíme asfalt a uvidíme ho až po vstupe do Ruska. Žiadna reštaurácia a my si vezieme poľnú kuchyňu aj komplet stravu, benzín, spacáky, matrace, všetko so sebou. Sú to stovky vecí a všetko je už v cene zájazdu. Tuvansovia praktizujú tibetský budhizmus, a podľa najnovších genetických štúdií majú najbližšiu DNA s americkými indiánmi. Cesta ďalej nás zavedie k ostrakizovanej menšine Kazachov. Sú turkického pôvodu, vytlačení na okraj spoločnosti, žijúci mimo civilizácie. Tým pádom si zachovali prastaré tisícročné zvyklosti. Spoznať ich je našim cieľom. Spánok v drevenom dome Kazachov.
7. deň:
Toto je najkrajší Altaj, čo znamená Zlaté vrchy a my máme dosť času zistiť, prečo je to tak. Terénnymi autami ešte ďalej až k vysokohorským jazerám vo výške cca 2300 mnm. Sme v divočine v blízkosti čínskych hraníc, žiadni turisti. Pozrite si aktuálny film Eagle Huntress o mladej lovkyni, ktorá ide za svojim snom. Stretneme ju na našej ceste? Brodíme rieky, prechádzame vysokými sedlami. Nikde nikto iba nádherné zasnežené hory. Na najkrajšom mieste rozložíme expedičné stoly, kvalitné expedičné stoličky (viď fotografie) a naša kuchárka servíruje vynikajúci obed včítane zeleniny a nápojov. Stretávame nomádske rodiny Kazachov a ich jurty, ktoré sú vyššie a inak zdobené než mongolské. Prespíme u domácich? Dojili ste už jaky? Zažijeme šamanistické praktiky, alebo ostaneme pri slivovici? Prosím pozrite si našu fotogalériu a uvidíte tu nádheru a exotiku. Večeru nám navarí naša kuchárka z potravín, ktoré si vezieme so sebou. Ochutnáte tvrdý jačí syr a slaný kazašský čaj?
8. deň:
Pohrebiská z 3 či 4 storočia a 12 000 rokov staré petroglyfy vo výške 2400 m.n.m. Žiadne vstupné, sme len 15 kilometrov od čínskych hraníc a úplne samy. Absolútna nádhera. Raj na originálne ručne vyrábané suveníry. Toto nie sú gýče, ale stáročiami overené motívy. Zažívame zrejme poslednú generáciu, ktorá takto ešte žije. Výhľady na zasnežený Ikh Turgen Uul a rybačka v jazere, kde je viac rýb než v Třeboňských rybníkoch. No tu ide o lososovité ryby a najväčšie svojho druhu v celom Mongolsku. Dnes podnikneme jedenásťkilometrový 3 hodinový treking smerom k masívu Tavanbogd do výšky 3000mnm. Môžete ísť aj na koňoch. Tavanbogd znamená vo voľnom preklade Päť svätých a myslí sa tým päť najvyšších vrchov. Najvyšším v celom Mongolsku je Chuj Ten vysoký až 4374 metrov. Keď nám vyjde počasie, urobíme najkrajšie fotografie Altaja. Prespíme v drevenom dome s pieckou. Plná penzia v cene.
9. deň:
Dva dni na kazašskom festivale orlích lovcov. Raj pre fotografov. Naše septembrové termíny sme zvolili práve kvôli tomuto sviatku. Iba teraz sa na jednom mieste stretáva 200 lovcov so svojimi orlami, ktorých si cenia nadovšetko. Zídu sa zo širokého okolia, aby si v pretekoch vyskúšali, kto vytrénoval svojho orla lepšie. Večer tradičný kazašský folklór, hudba, tanec, baranina. Ubytovanie v jurte v kazašskej rodine Bašakhan, ktorá je známa ako lovci s orlami. Naučia nás zopár loveckých fínt. Taktiež chovajú veľa koní a kobýl a z mlieka vyrábajú mierne alkoholický nápoj kumys. Takto uvidíme skutočný život. Plná penzia v cene.
10. deň:
Počas tohto festivalu uvidíme aj tradičné kazašské konské hry. Festival nie je sprofanovaný ako Naaadam, ktorý sa koná v novovybudovanej aréne. Toto je skutočná záležitosť! Buzkaši (BushKushi), známe aj z Afganistanu, je konské polo, ktoré sa hrá s hlavou či kožou kozy. Preteky tiav, zdvíhanie mince zo zeme v divokom cvale, súťaž párov (žena a muž), tradičné strieľanie z luku. Všade nádherne odetí Kazaši na koňoch so svojimi orlicami na pravej ruke. Ide o fascinujúce divadlo a neuveriteľnú súhru človeka a obrovského vtáka, ktorý dokáže uloviť vlky či polárne líšky. Minulý rok sme videli ako líšku ulovil. Nemala šancu. Ubytovanie v jurtovom kempe. Plná penzia v cene.
11. deň:
Rozlúčka s Mongolskom a vyrážame na letisko. Odlietame do nám známeho Ulanbaataru a odtiaľ pokračujeme ďalej smerom domov. Máte za sebou Ďalšiu zážitkovú cestu. Stálo to zato, však?
12. deň:
Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.