Program zájazdu Keňa, Zanzibar (15 dní)
Zájazd do našej milovanej Afriky, ktorý si môžete nakonfigurovať podľa svojho času. Menej či viac dní, lepší alebo jednoduchší hotel na pláži, ale all inclusive a k tomu automaticky vynikajúce safari na pláňach Masai Mara a v Amboseli pod Kilimandžárom. Autentické zážitky z divočiny z krajiny, ktorá vynašla turistický ruch. Na záver si s nami oddýchnite na ostrove klinčekov a korenia, na ostrove sultánov, ktorý sa volá Zanzibar.
1. deň:
Check in a let do Afriky. Odlet vo večerných hodinách po 20:00.
2. deň:
Čaká Vás safari, more a najlepšia dovolenka v Afrike. Odlet z Viedne, pristávame takmer priamo na rovníku. Hlavné mesto Kene NAIROBI. Transfer do nášho hotela. Večeru si dáme v reštaurácii U mäsožravcov - Carnivor, kde vyskúšate okrem iného aj krokodíla alebo pštrosa. Reštaurácia so štýlom. Nemusia sa tu báť ani vegetariáni, reštaurácia myslí aj na nich. Po vynikajúcich mäsách si nechajte, ak je to možné, miesto aj na dezert. Rovnako ako hlavný chod, aj tie stoja za to. Oddýchnite si pred nastávajúcimi dňami strávenými v divočine. Cikády, žaby, steaky, Redds a začína sa naša africká cesta. Do roku 1907 bolo Nairobi iba obrovským močiarom a za necelých 100 rokov z neho vyrástlo jedno z najväčších afrických miest. Mesto safari a cestovateľov dodnes spomína na poľovačku Teddyho Roosvelta, ktorý si odniesol viac než päťsto trofejí. Čo uvidíme my zajtra? Toto je Afrika.
3. deň:
Raňajky formou švédskych stolov, oblečieme sa do safari úboru a vyrážame za zvieratami. Ideme za Afrikou, ako ste si ju vysnívali. Otvorená savana s ojedinelými akáciami, kde sa preháňajú antilopy, žirafy, slony a na všetko dohliadajú levy. Toto je Afrika, akú ste vždy chceli vidieť. Z Nairobi si to namierime na okraj Veľkej východoafrickej priekopovej prepadliny, aby sme mohli zísť na jej dno. Z okraja sa nám naskytne nádherný pohľad. Na dne prepadliny uvidíme prvé veľké stáda masajského dobytka. Po vstupe do skutočného Masailandu na pravej strane cesty je vybudované umelé napájadlo, kam prichádzajú masaji zo širokého okolia. O pár kilometrov ďalej už hľadajte prvé gazely thomsonove a grantove, zebry a dlhé žirafie krky trčiace ponad akácie. Prejdeme mestečkom Narok a dostávame sa do zóny priľahlej k najlepšiemu safari v Keni.
Masai Mara, prírodná rezervácia, je mylne označovaná ako národný park. Je spravovaná regionálnou vládou v meste Narok, hlavnom meste Masialandu. Jej názov je zložený z názvu dominantného kmeňa Maasai a slova Mara, ktoré charakterizuje krajinu posiatu kríkmi a stromami. Mara v jazyku maa znamená aj „bodkovaná“. Rovnaké meno nesie aj hlavná rieka, tečúca týmto územím. Rezervácia bola založená na ochranu prírody a najmä zvierat desať rokov po vzniku susedného národného parku Serengeti v Tanzánii, založeného nemeckým zoológom Gerhardom Grzimekom. Vonkajšie hranice týchto dvoch chránených území vytyčujú migračný koridor pakoní a zebier počas tohto prírodného zázraku. Migrujúce pakone sa v Maasai Mara zdržiavajú približne od júna do októbra. Práve veľká migrácia je hlavným lákadlom oboch parkov. Prvé exempláre prichádzajú koncom júna a rieku Mara prechádzajú postupne až do septembra. Postupne spásajú savanu od západu na východ a v polovici októbra sa združujú a vyrážajú na pochod smerom na juh do Tanzánie, ku kráteru Ngorongoro. Tu koncom januára odrodia svoje mladé a pokračujú okolo jazera Ndutu na sever Serengeti. V polovici júna sa v severnej časti Serengeti pakone pária a postupne prechádzajú do Kene do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrácie uzavreli. V oblasti Keekorok a ďalej na juhovýchod rezervácie je možné na hranici lesa vidieť nosorožce dvojrohé. Sú veľmi plaché a ich počty sú relatívne nízke. Pozdĺž riek a riečok hľadajte na vhodných stromoch leopardy. Je tu zdravá populácia, zazriete ich však ťažko, keďže sa cez deň skrývajú a na lov vyrážajú v noci. Celá oblasť od rieky Mara po Keekorok je obľúbená medzi gepardmi. Samce tu tvoria skupinky 3-5 jedincov, pokiaľ si nedobijú svoje územie, čo je približne v šiestich rokoch života. Samice sú samotárske a vidieť ich len občas, s mláďatami. Najčastejšie ich zahliadnete v oblasti okolo Fig Tree. Večer rekapitulujete zážitky uprostred skutočnej divočiny.
4. deň:
Plná penzia počas celého dňa a safari na savane. Masai Mara je len naša. Hľadáme stáda slony, hrochy zívajúce vo vode, obrovské krokodíly, vyhrievajúce sa na slnku, levice starajúce sa o levíčatá, štíhleho geparda, splývajúceho s trávou, alebo statnú hyenu, hľadajúcu zvyšky. V Masai Mara máte šancu vidieť všetky vytúžené zvieratá. Tento park je aj súčasťou ekosystému, kde sa odohráva Veľká migrácia. Migruje tu 1,2 milióna pakoní, 500 tisíc zebier a 400 tisíc gaziel. Mimo migrácie sa v parku rovnako nachádzajú zvieratá a majú tak väčší kľud. Vždy tak zažijete výnimočné safari. Hľadáme tu všetky aj tie najvzácnejšie zvieratá a šanca je tu vždy. Či už to je nočný leopard, alebo najväčšia antilopa losia, savana Vám vždy ukáže niečo zaujímavé. Treba byť len trpezlivý a hľadať. A keď Vás už bolia oči, zatvorte ich, vdýchnite čistý vzduch divočiny a snívajte. O chvíľu Vás niekto aj tak zobudí s výkrikom, tam je! Žeby nosorožec? Noc strávime v kvalitnej 4* lodge priamo v národnom parku. Večer nám pred oknom budú behať paviány a pod nohami sa váľať damany.
5. deň:
Návrat do Nairobi. Cestou z našej lodge ešte budeme hľadať zvieratá. Rána sú najlepšie na nájdenie skupín hyen vracajúcich sa z nočného lovu, alebo leviu rodinu nad čerstvo ulovenou korisťou. Budeme mať čas dokončiť započaté safari v najlepšej rezervácií vo Východnej Afrike a možno aj v celej Afrike. Vraciame sa rovnakou cestou do hlavného mesta. Po príchode do Nairobi sa v múzeu Karen Blixen dozviete viac o živote prvých afrických pionierov z Európy. Jednou z nich bola aj Dánka Karen Blixenová, zvečnená vo filme Spomienky na Afriku. Pozrite si tento film pred cestou a budete tak mať na mieste umocnený pocit. Neďaleko, v štvrti Langata nakŕmime žirafy, ktoré Vám štyridsaťcentimetrovým jazykom vyvolajú príjemné zimomriavky. Toto žirafie centrum je ďalším úspešným projektom, ktorý vypúšťa odchované žirafy rotschildove do voľnej prírody. Návrat do hotela a osvieženie sa v hotelovom bazéne.
6. deň:
Ráno opúšťame Nairobi a o pár hodín vstupujeme do fantastického sveta, do národného parku Amboseli.
Park bol založený v roku 1974 a v roku 1991 bol zapísaný na zoznam UNESCO. Jeho názov pochádza z maasajského výrazu empusel, čo znamená „slané a suché miesto“. Park chráni jedinečný prírodný ekosystém na úpätí najvyššej hory Afriky. V minulosti bol park tvorený savanou, lesom a rozľahlým jazerom Amboseli. Toto však koncom minulého storočia vyschlo a v dnešnej dobe sa občas po silných dažďoch mení na silne alkalické jazero. Les, ktorý pokrýval väčšinu územia dnešného parku bol zdecimovaný sloními stádami. Dodnes je vidno zvyšky koreňov veľkých akácií, rozhádzaných po savane a polopúšti. Les sa takto postupne zmenšuje a ustupuje smerom ku Kilimandžáru.
Amboseli bolo vždy známe množstvom slonov. Pri obrovskom niekoľkoročnom suchu, ktoré sa skončilo v roku 2009, veľká časť populácie slonov opustila park spolu s ďalšími zvieratami. Dnes sa zvieratá postupne vracajú, život v parku nabieha do svojich pôvodných koľají a safari je tu opäť veľkolepé. Nečudo, že práve tu v roku 1972 vznikol projekt sledovania a výskumu slonov pod dohľadom biologičky Cynthie Mossovej. Sledovala viacero slonov, ale slonica Echo jej obzvlášť prirástla k srdcu. O nej a jej rodine bolo natočených niekoľko výborných dokumentárnych filmov. Bohužiaľ, Echo uhynula počas sucha v roku 2009...
Uprostred parku je močiar Longinye, ktorý je domovom hrochov a byvolov. Sem sa chodí dennodenne napiť aj takmer celá miestna populácia slonov. Podvečer ich tu tak môžete pozorovať tisícky, a je to naozaj pohľad a nezaplatenie! Práve tu si spravíte úžasné fotky slonov v pozadí s Kilimandžárom, ktoré tak obdivujeme v najkrajších cestovateľských katalógoch . Okolo močiara a jazera Leakey sa koncentrujú zvieratá. Hyeny často okupujú odvodňovacie kanály a rúry, kde sa schovávajú pred slnečnou páľavou. Pod lesom sa často ukrývajú gepardy a levy, ktoré tu lovia zebry, pakone a gazely. Jediné atraktívne zviera, ktoré sa tu nevyskytuje, je nosorožec, ktorý tu bol pytliakmi, bohužiaľ, kompletne vylovený. V buši na severnom okraji parku však nájdete vzácne gerenuky a občas aj priamorožce.
7. deň:
Návrat do Nairobi a odlet na Zanzibar pozdĺž Kilimandžára. Takmer dvojhodinový let ponad africkú savanu a najvyšší vrchol kontinentu. Prílet na ostrov klinčekov, horúci, tropický ZANZIBAR. Po prílete na Vás čaká náš miestny partner, ktorý sa o Vás postará a ak budete mať záujem, zabezpečí Vám výlety po ostrove, alebo čokoľvek, čo by ste na ostrove chceli robiť. Transfer do hotela podľa Vášho výberu. Náš základný 3* hotel sa nachádza na severozápadnom pobreží približne 75 minút jazdy z letiska. Prémiové rezorty sú v rovnakej oblasti, kde je minimálny rozdiel medzi prílivom a odlivom v porovnaní so zvyškom východoafrického pobrežia a aj Zanzibaru. Ak máte záujem o vylepšenie hotela na záver, inšpirujte sa na našej web stránke v doplnkových službách zájazdu. Tento rajský ostrov Vás každopádne očarí a Vy si ho užijete.
8. deň:
Relax na nádherných plážach Zanzibaru.
Ak nechcete iba odpočívať a chcete niečo zažiť, ostrov ponúka množstvo možností. Najpopulárnejší je deň strávený spoznávaním. Začneme na farme, kde pestujú exotické koreniny, ktoré poznáme už iba v spracovanej podobe. Viete ako rastie kardamon, alebo čierne korenie? Privoňajte si ku kvetu ylang-ylang a ochutnajte zázvor priamo zo zeme. Sezónne ovocie bude pripravené priamo zo stromov a kríkov a vynikajúci obed Vám priblíži miestnu tradičnú stravu. Po obede sa vydáme na prehliadku Stone Town, kde uvidíme tie najzaujímavejšie miesta tohto nádherného svahilského mesta. Jednu dobu bolo hlavným mestom Ománskej ríše. Prejdeme sa tržnicou s ovocím, mäsom a rybami, nahliadneme do anglikánskej katedrály, ktorá stojí na mieste posledného trhu s otrokmi vo východnej Afrike a Pozrieme sa na pevnosť a sultánsky palác neďaleko prístavu. Neďaleko sa nachádza dom, v ktorom býval aj Farrokh Bulsara, neskôr známy ako leader hudobnej skupiny Queen - Freddie Mercury. Narodil sa v nemocnici v Stone Town a detstvo strávil na týchto uliciach. V roku 2018 bol natočený film Bohemian Rapsody, ktorý v roku 2019 získal 4 Oscarov, vrátane najlepšieho hereckého výkonu herca Rami Maleka. My vieme, kde to všetko začalo.
Ďalším výletom je návšteva posledného pôvodného kusu zanzibarského pralesa - JOZANI. Okrem nádherného lesa mahagónovníkov tu nájdete aj opice - guerézy červené, zanzibarský poddruh. Tieto opice nenájdete nikde inde na svete, ani v žiadnej ZOO alebo súkromnej zbierke. Prejdete sa po chodníkoch v mangrovovom poraste a v kanáloch budete hľadať kraby fidliare s jedným veľkým klepetom a rôzne ryby, ktoré tento ekosystém využívajú na rozmnožovanie a mladé rybky ako útočisko pred predátormi. Tento výlet môžete spojiť s návštevou tradičnej miestnej dediny, navštíviť šamana a pozrieť sa na projekt chovu lokálnych druhov motýľov.
Zanzibar je koralové súostrovie a v okolí sa nachádza množstvo miest na potápanie a šnorchľovanie. Ideálnym miestom je ostrov Mnemba, kde je na mnohých miestach útes pekne zachovalý a živý.
Ak ešte stále nemáte dosť, odvezte sa loďkou zo Stone Town na ostrov Changuu, známy aj ako Prison Island. Na ostrove je okrem budovy, ktorá nikdy svojmu účelu neslúžila aj záchranná stanica korytnačiek obrovských, pôvodom zo Seychelských ostrovov. Odrastené mláďatá posielajú späť na Seychely a vypúšťajú do národných parkov. Okrem tohto je tu aj pekná pláž s výhľadom na Stone Town.
So všetkými výletmi Vám pomôže náš sprievodca počas poznávacej časti a postará sa o Vás náš partner na Zanzibare.
9. deň:
Oddych vo Vami vybranom rezorte na ostrove Zanzibar.
10. deň:
Oddych vo Vami vybranom rezorte na ostrove Zanzibar.
11. deň:
Oddych vo Vami vybranom rezorte na ostrove Zanzibar.
12. deň:
Oddych vo Vami vybranom rezorte na ostrove Zanzibar.
13. deň:
Oddych vo Vami vybranom rezorte na ostrove Zanzibar.
14. deň:
Doobedňajšie kúpanie, poobede transfer na letisko a odlet domov.
15. deň:
Prílet.