Program zájazdu India - tigre a gháty
Mali ste ako deti radi príbehy z Knihy džunglí? Prečo sa na tieto miesta nepozrieť a naživo vidieť kráľa džungle Šér Chána. India okrem historických, kultúrnych a gastronomických zážitkov ponúka aj množstvo prírodných krás. Jednými z nich sú aj najlepšie národné parky, kde je možné stretnúť tigre, veľmi ohrozené šelmy. Vydajte sa do ich krajiny a nahliadnite do ich pôvodného domova. Táto cesta je pre milovníkov prírody, pre tých, ktorí už boli na viacerých safari rôzne po svete, ale aj pre tých, ktorí len majú túžbu vidieť pôvodný svet miznúcich zvierat. Tigre sú zvieratá, ktoré mali to nešťastie a mali na sebe to, po čom ľudia už stáročia túžia - kožuch a samce penis... Našťastie sa zachovalo zopár miest, kde ich ešte môžeme vidieť v ich prirodzenom prostredí. Poďte s nami do ich sveta. Okrem prírody na tejto ceste uvidíte najdôležitejšie pamiatky Dillí a Váránasí. Mogulská kultúra a pamiatky verzus tradícia miliardy hinduistov na ghátoch mesta, kde chce každý Ind zomrieť. Navyše Jelení park, kde Budha dal svoje prvé kázanie po Osvietení. Dva odlišné svety prírody a ľudí na jednej ceste.
1. deň:
Odlet do Indie.
2. deň:
DILLÍ – prílet do hlavného mesta krajiny. Atmosféra Dillí Vás dostane. Kvalitná prehliadka starého Dillí – prvé dotyky s hinduizmom. V sikskom chráme Vám porozprávame o histórii tohto náboženstva, ktoré mnohí pokladajú za agresívne, no dnes z jeho radov pochádza aj indický premiér. Uvidíme aj najväčšiu a najkrajšiu mešitu miliardovej Indie Jama Masjid zo 17. storočia. Nákupy na Chandni Chowk ako z klasických orientálnych rozprávok. Korenia od výmyslu sveta, pestrofarebné šatky a neskutočná tlačenica. India Gate – symbol nového Dillí. Prvá indická večera. Máte chuť na kura Tandoori? Alebo Vám viac chutí Palak Paneer? Sprievodca Vás zasvätí do tajov indickej kuchyne. Rozšírenie programu: Qutab Minar (UNESCO) – najstaršia moslimská pamiatka Dillí so železným stĺpom, ktorý preslávil Däniken. Najvyšší tehlový minaret na svete a prvý vrchol našej cesty.
3. deň:
Odlet do Jabalpuru. Po prílete presun minibusom do blízkosti národného parku Kanha. Budeme prechádzať čiastočne obývanou krajinou a rovnako aj neobrábanými územiami. Po ceste sa zastavíme pri zaujímavých miestach a doprajeme si chutný, indický obed. Po príchode do rezortu na okraji tigrej rezervácie si odpočinieme a užijeme príjemného prostredia strednej Indie, štátu Madhya Pradesh. Podvečer budú vyspevovať vtáci, škriekať pávy a hulmany posvätné. Započúvajte sa do zvukov lesa a možno začujete aj rev tigra.
4. deň:
Skoro ráno vyrážame z lodge a mierime na bránu parku. Vstupujeme na územie tigrov bengálskych. Toto je zriedkavý ale známy názov tigra džungľového – indického Pantera tigris tigris. Je najrozšírenejším poddruhom tigra, najväčším je tiger sibírsky (amurský). Jeho populácia v prírode sa dohaduje na 2500 jedincov a žije v Indii, Bangladéši, Bhutáne a Nepále. Len v samotných Spojených štátoch amerických žije viac jedincov v ZOO ako vo voľnej prírode. Tigre sú fascinujúce šelmy a preto sú aj ohrozené lovom a pytliactvom. Rezervácia Kanha je považovaná za jeden z 3 parkov, ktoré majú zdravú populáciu a tigrov je tu dostatok na to, aby sa tu mohli samce so samicami stretnúť a priviesť na svet mláďatá. Od skorého rána sa budeme snažiť hľadať týchto pruhovaných duchov indických lesov. Čaká nás doobedné a poobedné safari, počas obedňajšej prestávky si doprajeme oddych. Veríme, že budeme úspešní a podarí sa nám tigre vystopovať. Sme tu v období, kedy je najlepšia možnosť tigre v hustom poraste vidieť. Od februára krajina vysychá, tráva už leží a listy opadávajú zo stromov. Preto je považované toto obdobie za najlepšie na hľadanie šeliem, aj napriek tomu, že sú farby okolia fádnejšie. Od novembra do januára je krajina zelená, zvieratá však vo vysokej tráve nie je vidno a zelené kríky a stromy znemožňujú nazrieť do vnútra lesa. Toto obdobie je obľúbené medzi milovníkmi vtáctva a „zelenej“ fotografie.
5. deň:
Pokračujeme v safari v rezervácii Kanha a zvyšujeme svoje šance. Okrem tigrov hľadáme aj iné zvieratá. Žijú tu aj iné atraktívne druhy, ako sú napríklad leopardy, dhouly (divý pes), medvede pyskaté, antilopy jeleňovité, nilgau, jelene sambar, barasinga a axis, malé jeleňovité zviera menom muntžak alebo mohutný gaur – divý tur. Množstvo vtákov láka aj ornitológov a tak si tu každý príde na svoje. Samozrejme, sme na safari a žiadne zviera Vám nikto nezaručí. Tento park má najvyššiu úspešnosť v pozorovaní tigrov a preto sme ho vybrali. Opäť si počas obeda doprajeme relax v rezorte, aby sme popoludní pokračovali v hľadaní toho, čo nám príroda ponúkne. Ako budeme úspešní? To si povieme pri chutnej večeri.
6. deň:
Opúšťame hlavnú tigriu baštu v Indii a presúvame sa o 230km severnejšie do národného parku Bandhavgarh. Tento je považovaný za ďalšiu vynikajúcu možnosť na pozorovanie tigrov. Po ubytovaní sa a obede vyrážame na popoludňajšie safari. Vo všeobecnosti tieto parky a rezervácie zatvárajú svoje brány počas obeda. Safari je tu možné iba ráno a poobede a častoi majú 1-2 dni v týždni, kedy je možné safari iba ráno. Parky a rezervácie sú otvorené približne od 6:00-11:00 a 15:00-18:00, všetko upresňuje správa parku a určuje návštevné hodiny podľa východu a západu slnka. Nám to však stačí, v horúcom počasí aj tak nikomu na otvorenom aute nie je príjemne a poteší schladenie sa a osvieženie v lodge. Opäť hľadáme tigre, potomkov slávneho Šér Chána (Shere Khan) z knihy a filmov Kniha džunglí od Rudyarda Kiplinga. Ten sa pri písaní Knihy džunglí inšpiroval práve oblasťou, kde sa nachádza dnešný park Kanha a Bandhavgarh.
7. deň:
S otváraním brány vstupujeme do národného parku a ponoríme svoje oči do džungle alebo trávnatých oblastí. Variabilita ekosystémov je tu veľká a ako budeme parkom prechádzať, rastlinstvo a krajina sa bude meniť. S tým budú prichádzať aj rôzne druhy zvierat. Hľadáme (okrem Šér Chána) štvorrohé antilopy, nilgau, makaky rézusy, hulmany, pásavé hyeny a mnoho ďalších. Opäť zvyšujeme šancu vidieť medvede, šakaly, sambary, dhouly a chinkary (antilopy). Žeriav sárus je jedným z majestátnych vtákov obývajúcich park. V poraste hľadajte aj kobry, pytóny, korytnačky a varany. Nachádzame sa v skutočnej indickej divočine, akých je už poskromne. Práve toto miesto je známe aj ako jedným z domovov bielych tigrov. Z času načas sa objaví informácia o pozorovaní týchto vzácnych farebných mutácii v tomto parku. Majte oči na stopkách. Lov je tu zakázaný už od 50-tych rokov 20.storočia a tak posledný biely tiger tu bol ulovený v roku 1951. Ranné a poobedné safari nám spravia deň.
8. deň:
Z Bandhavgarhu smerujeme na severo-východ do Váránasí. Celodenný presun krajinou, kde budeme sledovať bežný život na uliciach a na vidieku. Pokiaľ nás niečo zaujme, zastavíme. 330 kilometrov nám bude trvať so zastávkami celý deň a do Váránasí prídeme na večeru. To bude presne čas, kedy sa vyberieme na gháty a budeme sledovať toto fascinujúce miesto za svetla chabého pouličného osvetlenia a ohňov. Každý večer pri západe slnka prebieha ceremoniál Ganga Aarti, kedy hinduisti pokladajú na Gangu obetiny v podobe plávajúcich sviečok. Pozrieme sa na to zblízka.
9. deň:
Najhinduistickejšie mesto sveta. 330 miliónov bohov. Uzučké uličky plné kráv, smradu a hluku. Napriek tomu niečo visí vo vzduchu. Či práve preto? Ranná plavba prenajatou loďou po Gange. Chcete si zaveslovať aj Vy? Svitanie a atmosféra, akú môžete zažiť iba TU. Desiatky nádherných ghátov. Tisíce kúpajúcich sa veriacich od tých najbohatších, ktorí sa dovezú v luxusných limuzínach až po žobrákov, ktorí nemajú čo jesť. Očista tela aj duše. Najznámejší spaľovací ghat, kde by chcel byť spopolnený každý hinduista. Prechádzka so sprievodcom mestom, z ktorého dýcha stredovek. Pohľad na Zlatý chrám a Auragzebovu mešitu. Islam a hinduizmus. Sarnath a jeho Jelení park, kde Budha prvýkrát predniesol svoje učenie. Najstaršie stupy na svete z 5 storočia p.n.l.. Vzácny Ašokov pilier z 3. storočia p.n.l, ktorý nájdete na všetkých indických minciach, aj na indickej vlajke, uvidíme naživo. Večer odchod na letisko a odlet do Dillí a prestup na let domov.
10. deň:
Prílet do Viedne.