Čína - Mongolsko

Čína, Mongolsko

Kategória zájazdu Poznávacie zájazdy

Čína  - Mongolsko

Program

Program zájazdu Čína - Mongolsko

Dve mocnosti, ktoré majú dlhú a fascinujúcu spoločnú históriu. Pozrime sa na dve krajiny, ktoré sa dostali po tisícročiach na iné úrovne. Na druhej strane kapitalistická, koloniálna aj komunistická tvár druhej najľudnatejšej krajiny sveta, ktorou je Čína. Na druhej strane úžasné Mongolsko, ktoré kedysi Čínu ovládalo a do dnešných čias si zachovalo množstvo aspektov tradičného života. Nevynecháme ani nezabudnuteľnú púšť Gobi.

1. deň:
Odlietame a čaká Vás úžasný zájazd. Do ríše stredu chodíme loviť zážitky už od roku 1998! Príjemný let do Pekingu. Pustite si dobrý CK podcast  a užívajte pohodu vo vzduchu.  Nezabudnite sa pravidelne prejsť a dodržiavajte putný režim. Pre maximálny komfort odporúčame priplatiť si business class alebo first. Lietaj ako elita!

2. deň:
PEKING – hlavné mesto Číny, ktoré musíte vidieť. Peking je mesto, ktoré sa nedá porovnať s inou metropolou. Je to svet sám o sebe, jedinečný, kontrolovaný, usporiadaný. Ukazujúci to dobré i to odlišné čo komunizmus s kapitalistickou tvárou môže znamenať. Peking bol založený dynastiou, ktorá ani nebola čínska, ale inšpirovala ďalších cisárov až po mocného Maa.  Príchod na hotel, malá aklimatizácia a vyrážame na krátku prehliadku. Moderné centrum mesta sa nazýva Wangfujing. Ide o pešiu zónu lemovanú drahými butikmi a obrovskými nákupnými centrami s dobrými reštauráciami. Takmer na konci tejto neveľkej nákupnej zóny sa nachádza rušný trh s jedlami, ktoré ulahodia všetkým tým z vás, ktorí radi skúšajú a experimentujú. Ochutnáte škorpióna na špajli priamo v srdci hlavného mesta Číny? Ak hľadáte luxusný hotel na záver zájazdu, odporúčame vám si v doplnkových službách vybrať hotel Waldorf Astoria Beijing.

3. deň:
Spoznávanie Pekingu začneme v najznámejšom chráme, ktorý nepatrí žiadnemu náboženstvu- ani budhizmu, ani taoizmu ani konfucionizmu. Pozrieme si miesto kde sa panovník modlil za dobrú úrodu. Jeho najdôležitejšia Sieň modlitieb za dobrú úrodu, celá z dreva, sa stala symbolom mesta (UNESCO). Chrám, kedysi vyhradený cisárovi a jeho sluhom, je dnes spoločenským miestom starých Pekinčanov, ktorí si v chrámovom parku zriadili ihrisko, kam sa chodia socializovať, spievať, tancovať, cvičiť, debatovať, hrať spoločenské hry a ukázať, ako si vychutnávať dôchodkový vek. Čínski akrobati patria k najlepším na svete. Máte možnosť pozrieť si akrobatickú show jedného z najlepších mestských akrobatických klubov. Garantujeme zimomriavky a obdiv k zdanlivo ľahostajným akrobatom. Kto bude mať chuť, pozrie si toto jedinečné predstavenie čínskych akrobatov. Večer je voľný a máte čas na návštevu jedinečných reštaurácií v Pekingu. 

4. deň:
Na tento deň sa teší väčšina cestovateľov po Číne. V skorých ranných hodinách vyrážame kvalitným klimatizovaným autobusom na sever- k VEĽKÉMU ČÍNSKEMU MÚRU. Top atrakcia Číny, ktorá je podľa obľuby Číňanov jedinou pamiatkou viditeľnou z mesiaca. Táto stavba, dnes stále dlhá viac ako 6000 km je pod ochranou UNESCO. Navštívime miesto, ktoré bolo pre Peking strategickým na obranu, preto je múr v tejto časti dvojnásobne opevnený. Odmenou za vynaloženú fyzickú námahu bude úžasný výhľad do okolia Západných hôr. V diaľke z obranných veží vidieť samotný Peking. Porozprávame si o impozantnosti technického veľdiela. Po zaslúženej námahe sa pod múrom patrične občerstvíme. Prechádzka po Múre patrí k najkrajším spomienkam na veľkú Čínu. V tento deň si pozrieme výrobu artefaktov z jadeitu. Jadeít, ako polodrahokam, má nesmierne veľa významov nielen v rámci čínskej medicíny a tradičnej kultúry. Tento kameň si Číňania cenia nad zlato aj diamanty, je tiež súčasťou dedenia v rámci niekoľkých generácii v rodine. Jeden z najcennejších sa ťaží priamo v okolí Pekingu. LETNÝ PALÁC je pekinskou ukážkou nádhernej čínskej záhradnej architektúry. Letné sídlo poslednej cisárskej dynastie pochádzajúcej z chladného Mandžuska má všetko, čo dynastia potrebovala- jazero, chrám, úradné i rezidenčné priestory. Dokonca slávnu a na výstavbu finančné i fyzicky náročnú mramorová loď cisárovej vdovy Cixi, ktorá Vás určite zaujme (UNESCO). Peking bol dejiskom letných olympijských hier. Symbolom olympijského areálu je slávne VTÁČIE HNIEZDO s diváckou kapacitou 91000 ľudí. Areál s menami víťazov dokumentujúci najväčšie letné olympijské hry histórie je priestorom, ktorý sa oplatí vidieť, keď ste na návšteve Pekingu.

5. deň:
Posledný deň venujeme najznámejšej pamiatke na bohaté cisárske dejiny Číny. Zakázane mesto bude bonbónikom na záver. Ešte pred objavovaním sídlo dynastií veľkých dynastií Ming a Čching si dáme prechádzku po najväčšom námestí na svete. Námestie nebeského pokoja je námestím, na ktorom nenájdeme lavičky, a nesmieme naň jazdiť na bicykli (tanky sem však vstúpiť môžu) Je to ale tiež miesto, kde sa ráno pred východom slnka vyvesuje čínska vlajka za zvuku čínskej hymny, a kde mladí pionieri strážia monument venovaný obetiam občianskej vojny. Prejdeme sa okolo modernej budovy Národného divadla, ktorého opera patrí k najkrajším stavbám na svete. Plávajúce vajce, ako miestni prezývajú budovu divadla, dopĺňa srdce mesta Peking, ktoré má obrovskú históriu, no zároveň chce byť modernou metropolou a hrdým hlavným mesto najväčšej ekonomiky sveta. Zakázané mesto malo podľa legiend 9999 miestností. Dodnes je najrozsiahlejším palácovým komplexom na svete. Väčšina stavieb je z dreva a mramoru. Najkrajšia ukážka čínskej imperiálnej architektúry inšpirovanej moderným feng šuej je pod ochranou UNESCO. Príbehy, ktoré sa odohrávali v rámci jednotlivých častí mesta, sa dodnes rozprávajú ako rozprávky a legendy v čínskych rodinách. Zakázané mesto, alebo dnes už Palácové múzeum je súčasťou prehliadky hlavného mesta Číny rovnako tak ako ochutnávka tradičnej lokálnej špeciality- pekinskej kačky v tradičnej luxusnej reštaurácii. Dokonalá bodka za spoznávaním obrovskej rôznorodej krajiny. Poobede návšteva popredného hodvábneho trhu alebo nákupy na pešej zóne Wangfujing. Transfer na letisko, odlet domov.

6. deň:
Odlet a prílet do Mongolska. Začíname prehliadku krajiny veľkého Čingischána. Našim prenajatým luxusným autobusom vyrážame okolo sovietských panelákových sídlisk medzi ktorými svietia biele jurty, 65 km na východ k obrovitánskej (40 m vysokej) soche muža tisícročia. Povinná fotografia a dokúpenie teplého oblečenia z mongolského kašmíru. Vytvoril Čingischán (1162 -1227) najväčšiu zónu voľného obchodu minulého tisícročia a prvú zastupiteľskú demokraciu? Obloha je nádherne modrá 250 dní v roku a zodpovedá to strednému pruhu na mongolskej vlajke. Čingischán dobyl štvrtinu svetovej súše a tým vytvoril najväčšiu ríšu v dejinách ľudstva. Vďaka Mongolom Európa objavila kompas, nohavice, pušný prach. Čingischán presadzoval slobodu vierovyznania a pevné zákony, ktoré musel dodržiavať každý, a tým vytvoril systém a poriadok, jasné pravidlá, v ktorých sa šikovný človek vedel zorientovať. Genetici tvrdia, že až 17 miliónov ľudí dnes nesie Čingischánove gény. Prehliadka hlavného mesta so skúseným domorodým sprievodcom. Avenue Mieru, Enkhtaivnii urgun chuluu. Hlavné námestie – ktoré sa nazýva prekvapujúco Čingischánové, s ružovou budovou opery, parlamentom a modernými budovami. Navštívime kláštor Gandan, ktorý je centrom mongolského buddhizmu. Rozdiel medzi théravádou a mahajánou a modlitby pri Stĺpe želaní. Kde nájdeme ten najkrajší vadžrajánový buddhizmus? Bhután, Ladakh, Sikkim, Arunachal Pradesh či práve tu? Bližšie o sekte Gelukpa a Tsongkhapovi. Socha Janraisaga, Avalokitešváru symbolizujúca prevtelenie 14 teho Dalai lamu, ktorá je najvyššiou sochou nachádzajúcou sa vo vnútri budovy. Je vysoká 60 lakťov respektíve 26.5 m a vyrazí vám dych. Spánok v hoteli Kempinski, ktorý mnohí považujú za ten najlepší v krajine. Aklimatizácia, zvítanie partie, prvý prípitok vodkou Chinggis.

7. deň:
Odlet (1h 20 min) do Dalanzadgadu, hlavného mesta južnej Gobi. Pod nami piesky a piesky a druhá najväčšia púšť Ázie s rozlohou vyše 1.5 milióna km2. Vyzdvihneme batožinu, nasadneme do našich terénnych UAZov a vyrazíme 50 km k Zlatým vrchom. Yoliin am je poslednou časťou 2000 km dlhého pohoria Altaj. Všade je púšť a tu tečie rieka. Všade je rovina a tu je nádherný kaňon. Žije tu biely leopard, divé veľké kozy argal, vlky, supy. Viete si toto na púšti predstaviť? Musia tu sídliť bohovia. To je záver každej rozumnej bytosti a tak keď majú nomádi problém, vyrazia sem so šamanom pomodliť sa. Vložíte si svoj kamienok na sväté miesto a zaprajete si pre šťastie? Za 5 euro si môžu záujemci požičať kone. Ide o jedno z najkrajších miest celého Mongolska. Po expedičnom obede (v cene) vyrazíme do ozajstnej púšte a naše rally pokračuje k najväčším piesočným dunám celej Ázie. Khongorin Els sú vysoké až osemsto metrov a my k nim do Sevrei soum smerujeme. Dvadsať kilometrov široký a sto kilometrov dlhý pás, ktorý máme po ľavej strane je rajom geológov a fotografov. Pred večerom príchádzame do nášho luxusného jurtového kempu. Batožinu vám k jurte odnesie úslužný personál. Svetlo prúdi cez toono, je tu aj elektrina a dvere majú zámok. V týchto jurtách sú postele s čistučkými perinami a dekou z ťaviej srste, ktorá poslúži v prípade zimy. Spíte dvaja v jednej jurte, alebo môžete mať aj jednotku. V čistých umývarkach tečie teplá sprcha. Večera (v cene) je prekvapujúco dobrá a vy si v bare môžete objednať francúzske červené.

8. deň:
Ak sme večer nestihli, tak budeme mať čas (hodinu a pol) na výstup na najvyššiu dunu okolia teraz ráno. Zajazdíte si na baktríjskej ťave dvojhrbej? Budeme mať mraky pre lepšie fotografie alebo čistú oblohu ako posledných šesť rokov? Rieky tečú medzi pieskom a dávajú možnosť vzniku romantických oáz. Po výdatných pastierskych raňajkách (v cene) vyrazíme na dlhú cestu do Bajanzagu – ide o rozšírenie programu. Okrem toho, že sú tieto červené pieskovcové horiace útesy veľmi fotogenické, ide o lokalitu, kde sa po prvý raz našli vajcia dinosaurov. Fotogenické sú aj stromy saxaul (haloxylon ammodendron), ktoré tu dokážu prežiť. Tu sa nachádza jedno z najväčších dinosaurích pohrebísk na našej planéte. Prvý raz ho objavil Američan Roy Chapman Andrews, ale kosti dinosaurov sa tu nachádzajú do dnešnej doby. A okrem toho polodrahokamy. Vyskúšate šťastie? Na večer sa presunieme do jurtového kempu a opäť prespíme v jurte s miliónmi hviezd (toto sa dá zažiť iba na púšti) nad hlavou. Plná penzia v cene.

9. deň:
Ráno nám dievčina v domorodom kroji potrie mliekom kolesá našich terénnych aut, požehná nám cestu a my vyrazíme 565 km smerom do hlavného mesta. Zrazu vidíme stáda tiav, tu v Gobi žijú posledné divoko. Frčíme po asfaltke, všade absolútna rovina, ktorou prechádza asfaltka ako tie cesty v USA. Až teraz si uvedomujeme akú krásnu časť Gobi sme videli. Z lietadla toto vyzerá ako piesok a aj to podložie pieskom je, no rastú na ňom chumáče trávy. Stromy okrem dvoch oáz neuvidíte. Možno neprítomnosť stromov či kríkov najlepšie hovorí o tom kde sme. Vyskúšajte hoormog čo je kumys z ťavieho mlieka = fermentované ťavie mlieko. Ak vás čokoľvek trápi vyzdraviete. Zahráte si v aute šagai, hru ktorá pozostáva zo 4 kostičiek (ťava, kôň, ovca, koza)? V šagai musíte dosiahnuť 32 aby ste vyhrali. S kockami sa dá aj veštiť. Najväčšiu krajinu sveta bez mora sme prešli z juhu na sever a už teraz ju poznáme lepšie než iní. Posledná noc v civilizácii pred odletom do drsných hôr. Raňajky, obed v cene, večera v Ulanbátare individuálna (sprievodca má zopár tipov).

10. deň:
Posledné ráno v Mongolsku a neskôr transfer na nové Džingischánove letisko v Ulanbaatare a odlet domov. Celá táto cesta stála za to. Nemyslíte?

11. deň:
Prílet domov a zdieľanie zážitkov s rodinou a priateľmi.      
Čína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - MongolskoČína  - Mongolsko
program

Dovolenkové info

Čína - priemerné teploty

                I.   II.   III.    IV.    V.     VI.   VII.   VIII.   IX.   X.   XI.   XII.
Vzduch:    20   18    20     25     26     30    29     27     33     24    21    21
Voda:        20   19    19     22     25     27    28     28     28     27    25    22

Čína - čas prepravy

   Prílet : Peking
   Let z Bratislavy : 15:00 - 18:00 h


Čína - doplňujúce informácie k dovolenke

Vlajka Čína Doklady k vycestovaniu do Číny:
   - platný cestovný pas s platnosť minimálne 6 mesiacov od plánovaného ukončenia pobytu
   - platné vízum
   - k žiadosti o krátkodobé vízum je nutné predložiť :
       - platný cestovný doklad
       - vyplnenú žiadosť
       - dve fotografie
       - predloženie dokladov potvrdzujúcich účel návštevy
       - v prípade individuálnej turistiky môže byť vyžadované predloženie dokladu o zabezpečení finančných prostriedkov na pokrytie nákladov spojených s pobytom v Číne
   - Pri vstupe na územie ČĽR je cudzinec povinný vyplniť formulár „Arrival card“ a zároveň aj formulár o zdravotnom stave „Quarantine Declaration Form on Entry“

Informácie boli spracované k 13.11.2015
Pred vycestovaním dôrazne odporúčame vstupné a vízové informácie overiť na telefónnom čísle ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky - stredisko pre služby občanom: +421 2 5978 5978

Časový posun v Číne :
   - SEČ +6 hodina v letnom čase a +7 hodín v zimnom čase



dovolenkove-info

Kontaktujte nás

 
Call centrum: +421 905 811 360
E-mail: info@ackotravel.sk