České Švajčiarsko a ešte viac na sever

Program

Program zájazdu České Švajčiarsko a ešte viac na sever

Národný park Česko-saské Švajčiarsko na nemeckých hraniciach je každoročne jednou z najnavštevovanejších lokalít v Českej republike. Jedinečný je hlavne svojou prírodou, ale tento najsevernejší kút má čo ponúknuť aj milovníkom histórie a kultúry. Veľkou neznámou je hlavne Šluknovský výbežok – malý kúsok Čiech zarytý do Nemecka. Niekdajšie Sudety vo víre dejín 20. storočia mnohé stratili, ale teraz turisticky ožívajú a môžu ťažiť hlavne z akejsi zakonzervovanosti pomimo turistických trás. Na našom zájazde teda objavíme top-miesta Českého Švajčiarska i ospalú krásu priľahlých mestečiek. Výborná možnosť pre nie príliš zdatných turistov, ktorí chcú vidieť Pravčickú bránu, ale zároveň nechcú alebo nemôžu stráviť celé štyri dni na vlastných nohách a zdolávať jeden vrchol za druhým. Nami vybrané turistické trasy sú nenáročné a pešie výlety kombinujeme s autobusovými. Isté pohodlie na zájazde nám zaručí aj ubytovanie v jednom z najkrajších hotelov priamo v Hřensku – v srdci národného parku neďaleko Pravčickej brány. Štvorhviezdičkový historický Hotel Praha čaká len na Vás.

 

Výhody tohto zájazdu:
- Ubytovanie v 4* Hoteli Praha v Hřensku – iba zopár stoviek metrov od nástupu na najatraktívnejšiu trasu v Českom Švajčiarsku zahŕňajúcu plavbu na lodičkách v Edmundovej a Divokej soutěske a Pravčickú bránu (absolvujeme ju v nedeľu)
- Malá skupinka na zájazde – 20-30 osôb
- Služby profesionálnej sprievodkyne, ktorá trasu zájazdu sama prešla a navrhla

 

19.4.2018 – piatok:
Odchod z Bratislavy (parkovisko na Trnavskom mýte) v skorých ranných hodinách o 6.00 hod. Prejazd Českou republikou na sever do Ústeckého kraja, kde sa najprv zoznámime s mestom Děčín. To sa pôvodne skladalo z dvoch samostatných miest, preto nájdeme mestské centrum na ľavom aj pravom brehu Labe. V roku 1942 boli obe časti spojené do jedného mesta. My zamierime na pravý breh do historického centra, nad ktorým sa vypína zámok s preslávenou Ružovou záhradou. Tá sa nachádza na terase zámku a popri kvetoch ponúka tiež nádherné výhľady. Na kopci nad Labem stál hrad už v stredoveku, ale súčasnú podobu zámku získal za panstva rodu Thun-Hohenstein. Na zámku sú otvorené viaceré prehliadkové okruhy. Spoločne sa pôjdeme pozrieť na okruh Zlaté roky děčínskeho zámku a do Ružovej záhrady. Zvyšné dva okruhy sa nazývajú Návšteva u kniežaťa Františka Thuna a Barokové perly zámku. Mimochodom, knieža František Thun patril k najvýznamnejším mužom Rakúska, zastával funkciu premiéra rakúskej vlády a miestodržiteľa Českého kráľovstva. Podľa záujmu bude možnosť navštíviť aj niektorý ďalší okruh na zámku počas individuálneho voľna. To využijeme aj na občerstvenie v kaviarni či reštaurácii. Jeden z ikonických podnikov v Děčíne uvidíme aj priamo zo zámku na opačnom brehu Labe na vysokej skale nad riekou s názvom Pastierska stena. Výhľaduchtiví môžu prekonať výškové metre a uloviť pekné fotografie. Podvečer nás už bude čakať cesta do Hřenska, kde sa ubytujeme v Hoteli Praha a pochutnáme si na večere.


20.4.2019 – sobota:
Putovanie po tzv. Šluknovskom výbežku začneme v najsevernejšom meste Českej republiky – v Šluknove. Po celý deň budeme cítiť zašlý význam miest na Šluknovsku, dozvieme sa niečo viac o histórii tohto kraja a pochopíme súvislosti. V posledných rokoch sa aj tento zabúdaný a obchádzaný kúsok severných Čiech snaží o povstanie z popola a propagáciu nových služieb pre turistov. Jedno z perfektne vybavených infocentier uvidíme hneď v Šluknove na zámku. Tunajší renesančný zámok pre turistov s prehliadkovým okruhom venovaným prvej československej republike sprístupnili len nedávno. Po zámku bude priestor na vyskúšanie zámockej cukrárne, do ktorej dodávajú zákusky z varndorfskej cukrárne Dlask – jedno z miest so značkou regionálnych produktov. Okrem zámku si v Šluknove pozrieme aj historické centrum, prípadne kalváriu. Niečo cez 10 kilometrov je od Šluknova vzdialené mesto Rumburk s celočesky známou barokovou Loretou. Loretánska kaplnka je tristo rokov starým pútnickým miestom a zároveň najsevernejšou kaplnkou podľa vzoru z talianskeho Loretta na svete. Dielo barokového architekta Johanna Lucasa Hildebrandta navštívime aj v interiéri. Mesto Rumburk okrem zachovaného centra mesta skrýva ešte jednu zaujímavosť. Trošku bokom od hlavnej ulice nájdeme dedinskú pamiatkovú zónu! Tvorí ju ulica s tradičnými podstávkovými domami ako vystrihnutá z niektorého dedinského osídlenia, ale tu ju budeme obdivovať priamo v meste. Po individuálnom voľne na obed sa presunieme do mesta Krásná Lípa, ktoré sa nazýva aj centrom Českého Švajčiarska. Jedným z dôvodov je, že práve tu môžeme navštíviť Dom Českého Švajčiarska. V modernej interaktívnej expozícii na dvoch poschodiach sa dozvieme niečo o faune, flóre, prírode a živote v tomto národnom parku. Z Krásnej Lípy sa vrátime do Hřenska na večeru.


21.4.2019 – nedeľa:
V nedeľu si obujeme turistické topánky a náš autobus vymeníme za tzv. pešibus. Využijeme výhodnú polohu nášho ubytovania v Hřensku, ktoré je východiskom pre potulky po najatraktívnejších prírodných pamiatkach v Českom Švajčiarsku. Iba niekoľko stoviek metrov od Hotela Praha začínajú rokliny rieky Kamenice. Dve najznámejšie sa volajú Edmundova a Divoká soutěska a atrakciou v nich je plavba na lodičkách. Náš okruh sa začne práve vychádzkou a plavbou v roklinách. Celá vychádzka meria približne 16 km a na jej absolvovanie máme celý deň. Bude teda dostatok času aj na kochanie sa prírodnými krásami a fotografovanie. Kto by si na celú trasu netrúfol, dá sa skrátiť. Z roklín vyjdeme na hlavnú cestu pri hoteli na Medznej lúke. Hotelová reštaurácia je otvorená aj pre hostí mimo hotela, takže v prípade záujmu tu môžeme spraviť prestávku na obed či občerstvenie. Druhá časť okruhu vedie od Medznej lúky popri náučnom chodníku pre deti nad údolie do krajiny skalných miest. Vystúpime k pieskovcovým stenám a iným skalným útvarom, od ktorých sa nám postupne otvorí výhľad na národný park. A áno, za jednou zo zákrut zbadáme aj náš popoludňajší cieľ – Pravčickú bránu. Najväčšia prirodzená skalná brána v Európe (rozpätie brány – 26 metrov, výška otvoru – 16 metrov) je síce od roku 1980 na oblúku neprístupná, ale turistickými chodníkmi sa dá obísť a poobzerať z každej strany. Dokonca oproti bráne sa dá vyjsť na zoskupenie skalných ihiel a pozrieť si ju zhora. Odtiaľto budeme mať České Švajčiarsko ako na dlani, veď budeme asi na najvyššom mieste turistického okruhu. Hneď pri bráne je postavený zámoček v alpskom štýle nazývaný Sokolie hniezdo (z roku 1881), v ktorom sa dá občerstviť v reštaurácii so zachovaným interiérom a poobzerať si staré fotografie a obrazy z okolia. Po dostatočnom čase na pobyt pri Pravčickej bráne nás bude čakať už len dokončenie tohto turistického okruhu a návrat do Hřenska do hotela na večeru.


22.4.2019 – pondelok:
Posledný deň v národnom parku začneme v jednej z najatraktívnejších lokalít – Dolskom mlyne. Pešiu vychádzku k nemu absolvujeme z neďalekých Jetřichovíc. Zrúcanina kamenného mlyna zvaná Dolský mlýn sa nachádza v údolí riečky Kamenice. Mlyn si zahral v rozprávke Pyšná princezná, takže niekomu bude určite povedomý. Predpoludním sa presunieme do o pár kilometrov vzdialenej Českej Kamenice. Mestečko má v súčasnosti približne 5000 obyvateľov, ale hneď po príchode na námestie budeme cítiť a vidieť, že nedávno malo oveľa väčší význam. Rozvoj nastal vďaka textilnému priemyslu hlavne v 19. storočí, no vojnové udalosti 20. storočia a príslušnosť k Sudetom mesto veľmi zasiahli. Po 2. svetovej vojne stratilo svoj význam, ale možno práve preto sa historické jadro krásne zachovalo. Vďaka tomu sa Česká Kamenica stala Historickým mestom roka 2005. Určite oceníme aj fakt, že na rozdiel od iných historických miest turisti ešte Českú Kamenicu vo veľkom neobjavili. Okrem prehliadky mesta si necháme aj voľno na obed. Našou poslednou zastávkou na okraji národného parku bude prírodná a geologická zaujímavosť – tzv. Panská skala. Čadičové návršie tvorené zo zvislých pásov čadiča vysokých niekoľko desiatok metrov pripomína organ v kostole, aj preto sa ľudovo nazýva Varhany. Skala sa, rovnako ako Dolský mlyn, objavila v Pyšnej princeznej. Takto rozprávkovo sa rozlúčime s celým naším výletom a nasledovať bude už len cesta do Bratislavy s príchodom vo večerných hodinách (cca 20.00).

 

Cena zahŕňa:
- 3x ubytovanie v Hoteli Praha v Hřensku 4*  (www.hotel-hrensko.cz) s POLPENZIOU( raňajkami (bufetové stoly), 3x trojchodová večera)
- Doprava
- Sprievodcovské služby

- kompletný program zájazdu vrátane vstupov


Cena nezahŕňa:
- Miestenka v autobuse na konkrétne miesto – 7 Eur
- Komplexné cestovné poistenie
- Jednolôžková izba na pobyt – 69 Eur

 

České Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na severČeské Švajčiarsko a ešte viac na sever
program

Kontaktujte nás

 
Call centrum: 036 633 45 15
E-mail: info@ackotravel.sk